okrát - od 400 do 1100 korún.
"Pod 400 som nikdy nešiel, okrem toho si sám kupujem vitamíny a homeopatiká na ochranu pečene, to sú asi ďalšie dve stovky." Podľa neho tisícka za lieky je dosť, ale jeho rodinný rozpočet to nenaruší. Nevie si predstaviť, ako sa s takýmto doplatkom vyrovnávajú dôchodcovia.
Jozef Vrátil, prezident združenia ľudí postihnutých epilepsiou, povedal, že ani epileptik sa nedá "prestavovať" na iné lieky podľa výšky doplatku. Epileptici doplácajú mesačne asi tristo korún. "Pre niekoho to možno nie je vysoká suma, ale pre ľudí bez práce je to dosť," povedal.
V prípade kardiakov sa podľa lekárov dá nájsť vhodný liek aj medzi lacnejšími alternatívami. Doplatky sa u týchto pacientov zvyšujú, ak okrem toho trpia aj na inú chorobu, napríklad cukrovku. Vtedy sa vyšplhajú aj na 1500 korún.
Pacienti s cystickou fibrózou doplácali minulý rok jednu tretinu zo všetkých výdavkov na liečbu. Podľa Klubu cystickej fibrózy najviac doplácali dospelí - od 1500 do 5500 mesačne - pretože potrebujú vyššie dávky liečiv a pridružených je viac komplikácií. Priemerné mesačné doplatky za lieky boli okolo tisícky. Klub na rokovaniach s ministerstvom dosiahol, že od júla 2004 boli životne dôležité lieky (antibiotiká, pankreatická substitúcia) pre deti bez doplatku, od októbra aj pre dospelých.
Dnes pacienti s cystickou fibrózou nedoplácajú na životne dôležité lieky (pankreatické ezýmy, antibiotiká, antimykotiká, acetycysteín), platia však za mukolytiká, vitamíny, ktoré sú tiež základnou súčasťou liečby, a iné lieky. Priemerné mesačné doplatky za lieky sú teraz asi o 20 percent nižšie ako v prvom polroku 2004.
Podľa klubu sa stále viac rodín ocitá pre ochorenie v hmotnej a sociálnej núdzi. "Jeden z rodičov sa musí vzdať zamestnania, aby zabezpečil dieťaťu osobitnú starostlivosť. Dospelí pacienti majú problém zamestnať sa a väčšina z nich poberá invalidný dôchodok." Náklady na liečbu sú asi tritisíc korún mesačne. (dro)