Bývalý minister českého zdravotníctva IVAN DAVID z ČSSD nedávno zháňal v Bratislave informácie o našej reforme zdravotníctva. V Česku chce potom ukázať, ako "reálne slovenská reforma vyzerá, aké sú jej prínosy, riziká a k akým reálnym škodám dochádza". Pravicová ODS plánuje české zdravotníctvo reformovať podľa vzoru Slovenska. Za poradcov si vybrala reformný tím nášho ministra Rudolfa Zajaca. David hovorí, že problémy, ktoré má české a slovenské zdravotníctvo sú podobné - zadlženosť, korupcia, chýbajúca kontrola finančných tokov v systéme. Myslí si však, že Česko je na tom lepšie, nielen čo sa týka dlhov, ale napríklad aj korupcie. Ročne sa v českom zdravotníctve otočí asi 170 miliárd českých korún, na Slovensku asi 90 miliárd slovenských. Informácie predložil spolustraníčke, odchádzajúcej ministerke zdravotníctva Milade Emmerovej. Reagovala vraj slovami, že "skúsenosti zo Slovenska sú odstrašujúce".
Čo všetko vedia Česi o našej reforme?
"Informácií máme málo, väčšinou toho druhu, že sa na Slovensku konečne podarilo urobiť nutné reformy, zatiaľ čo v Česku zaostávame. ODS nám dáva vašu reformu ako vzor. Náš minister financií Sobotka spolupracuje so zástupcami Svetovej banky, ktorí presadzujú určité reformné kroky. Myslím si, že nie sú pozitívne a ani vo verejnom záujme."
Ako sú naladení vaši lekári voči zmenám? Zrejme sa zaujímajú, ako to dopadlo u slovenských kolegov.
"Lekári poznajú všeobecné fakty, že sa u vás platí za recept, za návštevy lekára. Lekári sú naivní, myslia si, že akákoľvek reforma môže byť iba pozitívna a k ich prospechu, že budú profitovať, pretože sa im zvýšia príjmy, keď občania budú viac platiť."
S kým ste sa v Bratislave stretli?
"So zástupcami lekárskej komory, s odborármi a s podpredsedom Smeru. Od komory som dostal písomné materiály. Analýzou dokumentácie by sme si mali urobiť vlastný názor. Vaša reforma už bola opakovane novelizovaná, počíta sa s ďalšími novelizáciami. Je zrejmé, že zákony boli pripravené rýchlo, nie úplne zodpovedne, nie úplne profesionálne dobre. Asi nie všetky kroky, ktoré sa u vás robia, sú nasledovaniahodné aj v Čechách."
Máte už nejaký názor na našu reformu?
"Na vašej reforme budú profitovať vlastníci poisťovní a vlastníci zdravotníckych zariadení a časť výrobcov, ako to vidieť na liekovej politike."
Neodsudzujete reformu iba preto, že je pravicová a vy patríte k ľavicovým politikom?
"U nás sa demagogicky tvrdí, že neexistuje pravicová alebo ľavicová reforma, ale existuje dobrá reforma. To je iba fráza. Každá reforma je politicky orientovaná a pomôže určitým záujmovým skupinám, niektoré skupiny ponesú vyššie náklady, iné nie."
Zrejme sa ani Česko nevyhne spoplatneniu a zavedeniu trhu do zdravotníctva.
"Súhlasím s tým, aby si pacienti priplácali. Ináč to nejde. Ale ide o to, za akých podmienok. Voľný trh v zdravotníctve to je ešte priaznivý variant. Ak však trh ovláda jedna alebo dve skupiny, ktoré podnikajú aj v poisťovniach, aj v poskytovaní zdravotnej starostlivosti, získavajú monopolné postavenie. Navyše, ak im zákon dovolí toto postavenie posilniť, výhody trhu sa strácajú. Dochádza k nevýhodám monopolu, skupina má záujem na minimalizácii výdavkov a maximalizovaní zisku. Keď nie je účinná kontrola, tak sa, samozrejme, nutne musí zhoršiť kvalita zdravotnej starostlivosti. Toto sa môže stať u vás."
Stretli ste sa s naším reformným tímom, ktorý teraz radí ODS? Poznáte ich osobne?
"Poznám tie mená, teraz si ich asi presne nevybavím. Je tam Pažitný, ktorý bol v Prahe, ďalší sa tuším volá Szalay a ešte dve mladé dámy Szalayová a Maďarová, z českej strany je tam Hroboň a Macháček. Majú vlastnú agentúru, ktorá je financovaná zo súkromných zdrojov aj z verejných peňazí. Bol som na ich verejnej prednáške, neboli schopní sa vyrovnať s elementárnymi otázkami z pléna. Podľa mňa sú ich predstavy naivné. Je mojou prioritou, aby sa reforma v tejto podobe nerealizovala."
Návrh ODS je podobný našej reforme?
"Líši sa v podstatných veciach, v niektorých momentoch je ešte horší. ODS napríklad presadzuje sporiace účty singapurského typu, občania si budú platiť zdravotné poistenie na zvláštny osobný účet. Ak peniaze nevyčerpajú na zdravotnú starostlivosť, môžu ich použiť na nákupy. To je úplná chiméra."