Žrebček sa teší dobrému zdraviu. FOTO- REUTERS |
Ide o arabského valacha Pieraza, svetového šampióna vo vytrvalostných dostihoch z rokov 1994 a 1996. Momentálne si užíva zaslúžený "dôchodok" v stajniach svojej majiteľky Valerie Kanavyovej v USA.
Tak ako väčšinu koní pre vytrvalostné dostihy aj jeho vykastrovali. Keď skončil športovú kariéru, v chove sa už nedal použiť. Kanavyová si však uvedomovala, aká by bola škoda, keby sa stratili jeho gény. V roku 2002 súhlasila s odberom buniek.
Nápad Erica Palmera z firmy Cryozootech vo francúzskom Evry nespočíva vo vyklonovaní nového šampióna. To pravidlá nedovoľujú. Pierazov potomok, takisto žrebec, sa má stať základom chovu a na dostihoch môžu súťažiť až jeho potomkovia. Je to prvý pokus o vyprodukovanie chovného zvieraťa zo sterilného.
Klonovací proces realizoval tím v Laboratóriu reprodukčných technológií v talianskej Cremone, ktorý vedie Cesare Galli. Žrebček sa narodil 25. februára 2005 a vážil 42 kilogramov. Je úplne v poriadku a čulý.
"Pieraza mladšieho" pomenovali trochu krkolomne: Pieraz-Cryozootech-Stallion (stallion = angl. žrebec). Stal sa druhým konským klonom v histórii. Ten istý tím je aj za narodením prvého v roku 2003.
Galli je významný odborník na reprodukciu a klonovanie zvierat. Palmer zasa fyziológ koní, ktorý do ich chovu zaviedol skenovanie plodov ultrazvukom a pomohol priviesť na svet prvé žriebä na báze oplodnenia "v skúmavke".
Náplňou činnosti firmy Cryozootech je uchovanie génov mimoriadne kvalitných koní. Udržiava genetickú banku so zmrazenými bunkami dosiaľ 30 výnimočných zvierat. Nejde iba o šampiónov vytrvalostných dostihov, parkúru a drezúry, ale aj o jedince z domestikovaných a divých rás koní a somárov, ktorým akútne hrozí vymretie. Spolupráca oboch tímov je teda veľmi významná nielen v kontexte chovu a športu, ale aj záchrany svetovej biodiverzity.
Autor: ZDENĚK URBAN pre SME