Poľsko je tak prvým novým členským štátom, kde bude umiestnený únijový úrad. Agentúra bude asi z pompéznej budovy varšavského Paláca kultúry koordinovať ochranu hraníc, výcvik pohraničiarov a zrejme i vrátenie ilegálnych prisťahovalcov.
O nový úrad sa usilovali i Maďarsko, Slovinsko, Estónsko a Malta. Slovensko záujem neprejavilo, hoci polohou na vonkajšej hranici únie by spĺňalo logický predpoklad. Podľa bruselských diplomatov však bolo proti Poľsku i Maďarsku bez šance.
Bez dohody by Európska agentúra pre riadenie operatívnej spolupráce na vonkajších hraniciach nemohla začať fungovať v plánovanom termíne od 1. mája.
Európsky parlament totiž uvoľnenie peňazí z únijového rozpočtu podmienil rozhodnutím o stálom sídle agentúry.
Tá má tento rok dostať 6 miliónov a budúci rok 10 miliónov eur. Od roku 2007 však eurokomisár pre bezpečnosť Franco Frattini počíta so 40 miliónmi ročne. Boje o prestíž i dobre zarábajúcich a utrácajúcich euroúradníkov tak boli i sporom medzi europoslancami a komisiou.
"Rozbeh agentúry by umožnilo provizórne sídlo v Bruseli, možno len na zopár mesiacov," navrhoval Frattini. Dočasné pôsobisko v Bruseli neprekážalo ani väčšine vlád. Podobne začala niekoľko z terajších 16 agentúr únie.
Niektoré na stále sídlo čakali roky. Úrad pre bezpečnosť potravín
EFSA sa presúva do Parmy až po vlečúcich sa sporoch medzi Talianskom a Fínskom, kde za to bude agentúra pre chemikálie ECA.
Europoslanci zdôrazňovali, že proti lepšej ochrane hraníc rozhodne nič nemajú. Odmietali upustiť od minuloročného rozhodnutia - peniaze pre agentúru až po dohode o sídle.
Parlament tak chcel predísť neistote - nalákať expertov do Bruselu, ale počase ich presúvať inde vraj nedáva zmysel. Stúpenci Bruselu, naopak, tvrdili, že agentúra by tak mala bližšie k eurokomisii i Rade EÚ, s ktorými má úzko spolupracovať.
Hraničnú agentúru navrhol pred rokmi práve europarlament. Dvadsaťpäťka sa na zriadení dohodla vlani na jeseň. Lídri vtedy iba konštatovali, že o sídle musia rozhodnúť jednomyseľne.
Bruselskí diplomati pôvodne dohodu očakávali až na júnovom summite šéfov štátov a vlád únie v Bruseli, kde sa majú rozdeľovať i ďalšie nové agentúry únie.
Autor: David Zelinger, Brusel