Aj preto podľa prezidentky organizácie Emílie Sičákovej-Beblavej treba prijať novelu ústavy, ktorá by dala NKÚ právomoc župy kontrolovať. Malú novelou ústavy prerokuje na návrh SMK najskôr koaličná rada.
Už v minulosti takýto návrh parlament odmietol, hoci ho podľa Pavla Nechalu z Transparency majú vo volebnom programe napríklad ANO, SDKÚ či Smer.
Z výsledkov prieskumu v ôsmich župách podľa JiříhoVlacha z Transparency vyplýva, že okrem iného im chýba plán verejného obstarávania. To znamená, že župy nezverejňujú, čo sa chystajú v najbližšom čase nakupovať.
Zverejňovať mená prihlásených a víťazných firiem by pritom pre ne nemal byť problém. "To je najlepší prípad transparentnosti," povedal Vlach.
Okrem toho podľa prieskumu župy väčšinou používajú na obstarávanie nesúťažné metódy, nemajú zabezpečenú vnútornú kontrolu, audit obstarávania a ani účtovníctvo úplne neodzrkadľuje náklady na obstarávanie.
Vytvára to podľa Transparency priestor na "korupčné praktiky a neefektívne vynakladanie verejných prostriedkov". Etické kódexy obstarávania majú len v trnavskej a žilinskej župe.
Vlach upozornil aj na to, že vo svete sa väčšinou nakupuje spoločne. Vo veľkom sa kupujú potreby pre školy, nemocnice či iné zariadenia, ktoré spadajú pod regionálnu samosprávu, čím sa podľa neho dá ušetriť až 20 percent.
ROMAN KRPELAN