V 3747 vedeckých laboratóriách v USA, Kanade, na Bermudských ostrovoch, v Belgicku, Brazílii, Čile, Francúzsku, Nemecku, Hongkongu, Izraeli, Taliansku, Japonsku, Libanone, Mexiku, Južnej Kórei, Saudskej Arábii, Singapure a Taiwane vypukla panika.
Ide o veľmi ľahko a rýchlo prenosný agresívny druh vírusu chrípky, známy pod označením H2N2, proti ktorému nemajú ľudia narodení po roku 1968 žiadne protilátky. V tomto roku totiž proti nemu prestali očkovať.
"Tento vírus môže spôsobiť pandémiu," povedal expert na chrípku zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Klaus Stohr.
"Nebezpečenstvo, že by ochorel niektorý pracovník v laboratóriu, je pomerne nízke. Vzorky však dostalo veľké množstvo laboratórií a pokiaľ by sa niekto nakazil, nebezpečenstvo ťažkého ochorenia je vysoké. A tento vírus sa ukázal ako úplne prenosný."
Stačí, aby sa nakazil niekto z laboratória. WHO nariadila okamžitú likvidáciu vzoriek: zmiznúť musia do zajtra.
Doteraz nie je jasné, ako sa mohli vzorky dostať do sady na rutinné testy. Ide s najväčšou pravdepodobnosťou o omyl.
Podľa hovorkyne federálneho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb v Atlante Nancy Coxovej sa nedá hovoriť o úmyselnom zaslaní nebezpečných vzoriek, či o pokuse o bioterorizmus.
Takmer 99 percent laboratórií, ktoré dostali vírus smrtiacej chrípky, bolo amerických. Vzorky zaslala laboratóriám súkromná spoločnosť Meridian Bioscience zo Cincinnati v štáte Ohio. Vzorky obvykle laboratóriám zasielajú v dôsledku vnútornej kontroly, či sú schopné správne identifikovať vírusy.
Na prítomnosť H2N2 v sade vzoriek prišlo jedno kanadské laboratórium, ktoré informovalo WHO.
Podľa expertov oslovených denníkom Washington Post išlo o "hroznú chybu" a dôkaz toho, že s nebezpečnými vzorkami sa nie vždy zaobchádza s najvyššou opatrnosťou a má k nim prístup príliš veľa ľudí.
"Vírus H2N2 by mali držať lepšie pod zámkou," povedal lekár pediater Roger B. Webster, ktorý je popredným americkým expertom na chrípku. (mik, čtk)