ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Niekoľko stotisíc ľudí na Slovensku, ktorí majú svoj majetkový podiel v niektorom z poľnohospodárskych družstiev, majú poslednú šancu na vydanie družstevných podielnických listov. Tento cenný papier vyjadrí majetkovú účasť v družstve a jeho držiteľ bude mať právo aj na podiel zo zisku. Zároveň svoj podiel bude môcť kedykoľvek predať.
Do 31. mája tohto roku musia podielnické listy vydať všetky poľnohospodárske družstvá, ktoré tak doposiaľ neurobili. Na vydanie podielnických listov majú právo ľudia, ktorí majú istý majetkový podiel v rôznych poľnohospodárskych družstvách. Ten vznikol dobrovoľným alebo nedobrovoľným vložením majetku do bývalých jednotných roľníckych družstiev. Podielnické listy môžu byť vydané len tým, ktorí po transformácii družstiev preukázali vlastníctvo k majetkovému podielu.
Podmienkou je majetkový účet
Ďalšou podmienkou na to, aby mohli družstvá podielnické listy svojim majiteľom vydať, je otvorenie si tzv. majetkového účtu v Centrálnom depozitári cenných papierov (nástupca Strediska cenných papierov, ktorý vedie účty majiteľov všetkých cenných papierov). Ten si musia majitelia otvoriť ešte pred tým, ako družstvo vydá podielnické listy. Svojich podielnikov na to upozorňujú aj poľnohospodárske družstvá doporučeným listom a inzerátmi v novinách.
Potrebný majetkový účet na evidenciu cenných papierov je možné si založiť u jedného z obchodníkov s cennými papiermi. Tými sú takmer všetky banky. Poplatky za vedenie takého účtu je od 200 do 1200 korún ročne. VÚB banka ponúka vedenie takého účtu bezplatne, ak nominálna hodnota cenných papierov na účte nepresiahne 10-tisíc korún. K týmto poplatkom si však treba pripočítať poplatky za vedenie bežného účtu, ktorým niektoré banky podmieňujú otvorenie si majetkového účtu v banke. Tie sa pohybujú okolo 400 korún ročne v závislosti od balíka služieb. Poštová banka, OTP Banka, Dexia banka ani UniBanka bežný účet nevyžadujú.
Majetkový účet je možné si založiť v pobočke banky osobne. Poštová banka umožňuje zriadenie účtu aj písomne - bez osobnej návštevy banky, v tom prípade však musia byť podpisy notársky overené.
V prípade, že si podielnik účet nezaloží, alebo nepodá o ňom informácie družstvu, stráca šancu získať podielnický list. Bez majetkového účtu v depozitári nie je možné podielnický list zaregistrovať.
Bez listu majetkový podiel nezaniká
Bez podielnického listu podielnik stráca možnosť zúčastňovať sa na členskej schôdzi, nakladať s podielnickým listom (napr. predať alebo ho darovať). Stráca aj právo na podiel zo zisku.
O svoj majetok v družstve však neprichádza. "Nevydanie podielnického listu neznamená, že by osoba prišla o majetok napríklad pôdu, ktorá je v užívaní družstva," hovorí advokátka Iveta Vajdová.
Napriek tomu, že nevydanie podielnického listu nemá vplyv na vlastníctvo majetku v užívaní družstva, advokátka upozorňuje, že zákon nehovorí o tom, čo sa stane s majetkovými podielmi, na ktoré nebudú vydané podielnické listy. "Podľa platného zákona by teoreticky mohli požiadať o vydanie majetkového podielu," myslí si Vajdová.
Ak však družstvo podielnické listy nevydá z vlastnej viny do konca mája, dokedy ich podľa zákona musia vydať všetky družstvá, podielnik si môže v družstve nárokovať pohľadávku - vrátenie majetku. Podielnici tak môžu družstvo uvrhnúť do likvidácie a pohľadávku vymáhať súdnou cestou.
Podielnické listy ešte nevydalo asi 200 až 300 zo súčasných 800 družstiev. Podľa odhadu ministerstva pôdohospodárstva je na Slovensku asi 750-tisíc ľudí, ktorí sa o majetok v družstvách prihlásili a majú nárok na vydanie podielnických listov. Mnohí sú však takí, ktorí sa o podiel neprihlásili, alebo o ňom ani nevedia.
Pôvodný účet v stredisku nestačí
Mnohým ľuďom zostali z čias kupónovej privatizácie otvorené účty v bývalom Stredisku cenných papierov, ktoré minulý rok nahradil Centrálny depozitár cenných papierov. Všetky staré účty vedené v stredisku, ktoré obsahovali cenné papiere, sa pretransformovali na účty v depozitári. Na pripísanie družstevných podielových listov ich však už nemožno použiť a treba si založiť nový u niektorého z členov centrálneho depozitára. Staré účty majú totiž len pasívnu funkciu, teda ich majitelia môžu realizovať príkazy len na ťarchu tohto účtu (napr. odpisovanie cenných papierov z účtu). Na pripisovanie nových cenných papierov ich nemožno použiť. Starú evidenciu depozitár zachová až dovtedy, kým nebude prázdna. Ich vedenie je bezplatné. Účty majiteľov, na ktorých nebude žiadny cenný papier, centrálny depozitár automaticky zruší.
Oplatí sa založiť si majetkový účet?
Výnosy z družstiev by v súčasnosti pravdepodobne nepokryli náklady na vedenie účtu. V budúcnosti by tomu mohlo byť inak. "Je predpoklad, že družstvá na tom budú lepšie ako v minulosti. Za minulý rok bola zisková vyše polovica družstiev na Slovensku," hovorí riaditeľ Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva Gejza Blaas. Myslí si, že podielnické listy budú mať v budúcnosti svoju cenu.
Pred rozhodnutím, či si založiť majetkový účet a platiť zaň poplatky, je dobré sa informovať o hospodárení družstva. Napriek tomu, že držiteľ podielnického listu má právo na vyplatenie podielu na zisku, ani v prípade, že družstvo vykáže zisk, mu podiel nemusí byť automaticky vyplatený. Či sa budú vyplácať podiely na zisku, rozhoduje členská schôdza. Družstvo sa môže rozhodnúť, že dosiahnutý zisk namiesto vyplácania podielnikom investuje, alebo rozdelí iným spôsobom.
Ako postupovať?
Najneskôr do 15. marca boli družstvá povinné osloviť oprávnené osoby (tie, ktoré majú nárok na vydanie podielnických listov) doporučenou zásielkou, aby predložili potrebné údaje na vydanie podielnického listu.
Pre prípad, že by došlo k zmene adresy podielnika, alebo mu nebola výzva z iných dôvodov doručená, družstvo muselo do 31. marca 2005 zverejniť výzvu pre oprávnené osoby na predloženie identifikačných údajov v denníku s celoslovenskou pôsobnosťou a vyvesením na úradnej tabuli obce, v ktorej družstvo hospodári
Po doručení výzvy je podielnik v družstve povinný, ak má záujem o vydanie družstevných podielnických listov, oznámiť družstvu číslo majetkového účtu vedeného v Centrálnom depozitári cenných papierov. Tento účet je podmienkou na vydanie podielnických listov. Ak ho podielnik nemá založený, musí si ho otvoriť v niektorom z členov centrálneho depozitára (stačí, ak sa obráti na niektorú z komerčných bánk). Zoznam členov uverejňujú aj družstvá vo výzvach.
Po otvorení účtu je potrebné poslať doporučene na adresu družstva nasledovné údaje do termínu, ktorý družstvo uviedlo vo výzve: meno a priezvisko, rodné priezvisko, presná adresa, rodné číslo, štátna príslušnosť, číslo účtu v centrálnom depozitári.
Po doručení údajov by družstvo do 31. mája 2005 malo pripísať na účet v centrálnom depozitári stanovený počet podielnických listov.
V prípade, že podielnik potrebné údaje družstvu nepošle, nemôžu mu byť vydané podielnické listy a jeho nárok prepadne.
Ak napriek tomu, že podielnik si splnil všetky povinnosti, mu družstvo nevydá podielnické listy do 31. mája 2005, podielnikovi vzniká voči družstvu pohľadávka. Hodnota pohľadávky sa určí zákonom - vynásobením menovitej hodnoty majetkového podielu oprávnenej osoby pomerom medzi čistým imaním družstva podľa transformačného projektu a čistým imaním družstva podľa riadnej účtovnej uzávierky za rok 2004.
Pohľadávku musí družstvo uspokojiť najneskôr do 31. augusta 2005. Ak sa tak nestane, podielnik môže pohľadávku vymáhať súdnou cestou - požiadať súd, aby rozhodol o zrušení družstva a nariadil jeho likvidáciu.
Čo je družstevný podielnický list
je to cenný papier vyjadrujúci majetkový podiel v poľnohospodárskom družstve, má zaknihovanú, dematerializovanú podobu (ide iba o účtovný zápis na majetkovom účte v centrálnom depozitári, držiteľ ho fyzicky nevlastní), Držiteľ podielnického listu má právo:
na výplatu podielu zo zisku, prevádzať podielnický list a inak s ním nakladať, informovať sa o stave obchodného majetku a záväzkov družstva a o výsledku hospodárenia (len tí podielnici, ktorí vlastnia podielnické listy v menovitej hodnote základného členského vkladu určeného stanovami družstva), zúčastňovať sa na členských schôdzach družstva a dávať podnety a návrhy (len tí podielnici, ktorí majú podielnické listy v menovitej hodnote viac ako 10 percent hodnoty obchodného majetku družstva), právo na spätné odkúpenie podielnických listov, právo byť prednostne uspokojený v rámci konkurzu a vyrovnania alebo likvidácie (pri likvidácii družstva a v konkurznom konaní a v konaní o vyrovnaní má podielnik postavenie veriteľa). Kto má právo na vydanie podielnických listov
vlastníci pôdy a vlastníci ostatného majetku užívaného družstvom, pokiaľ sa písomne prihlásili v družstve a súčasne preukážu, že ich majetok družstvo prevzalo, užíva, alebo užívalo ak právne nároky vlastník preukázal do 31. decembra 1995 členovia družstva, pokiaľ boli členmi družstva k 30. novembru 1991 (družstvo nemá povinnosť vydať členom družstva podielnické listy, môže tak však urobiť dobrovoľne) ak vypočítaný majetkový podiel bol predmetom dedičského konania, právo na vydanie podielnického listu má dedič. Rovnaké právo na vydanie podielnického listu má aj osoba, ktorá nadobudla majetkový podiel iným spôsobom občania, ktorí si môžu nárokovať na podiel podľa zákona o zmiernení následkov niektorých majetkových krívd Určenie majetkového podielu:
50 % podľa výmery pôdy, ktorú družstvo prevzalo alebo užívalo
20 % podľa počtu odpracovaných rokov v družstve
30 % podľa hodnoty ostatného majetku prevzatého družstvom v cenách platných k 15. máju 1990
Problém môže byť pri otvorených dedičských konaniach
Právnička upozorňuje, že zákon nepočíta s prípadmi, keď nie je vyjasnené právo k vypočítanému majetkovému podielu. "Takými sú napríklad otvorené dedičské konania. Zákon upravuje len prípad, keď vypočítaný majetkový podiel bol predmetom dedičského konania. Ak dôjde k úmrtiu osoby v tom čase, ale ešte nie je začaté dedičské konanie, alebo do 31. mája ešte nebude ukončené," hovorí advokátka Iveta Vajdová. "Vtedy by som navrhovala, aby dediči ohlásili majetkový účet zomrelého, ak bol už otvorený, alebo nahlásili okruh dedičov a ich majetkové účty, aby boli splnené podmienky predloženia identifikačných údajov. Po ukončení dedičského konania by malo dôjsť k pripísaniu podielnických listov na majetkový účet konkrétneho dediča vypočítaného majetkového podielu," radí advokátka.