BRATISLAVA - Slovenskí vojaci zrejme zostanú v Iraku aj v prípade, ak poľskí odídu. Naša jednotka patrí pod poľské velenie a poľský minister obrany tento týždeň naznačil, že vojakov by chceli stiahnuť do konca roka.
Na Slovensku sa o termíne ukončenia misie v Iraku vôbec nediskutuje. Postoj časti opozície je pomerne jasný, chcela by vojakov stiahnuť domov, koalícia podporuje ich zotrvanie v krajine.
Ivo Samson zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku hovorí, že ak by mala byť diskusia o návrate vojakov z Iraku, mala by byť záležitosťou opozície. Vládna koalícia však má akýsi bianko šek, lebo parlament schválil vyslanie vojakov na neurčité obdobie. Zmeniť by to musel opäť parlament.
Podpredseda parlamentného výboru na obranu a bezpečnosť Roman Vavrík z SDKÚ si nemyslí, že odchod Poliakov by mal byť dôvodom na stiahnutie našich vojakov. Podľa neho máme vlastnú zahraničnú politiku a rozhodujeme sa samostatne, nie na základe vplyvov susedných štátov. Naša vláda je v kontakte s novou irackou vládou a o vojakoch by "sme mali rozhodnúť podľa toho, aké sú záujmy irackej vlády, aj naše strategické záujmy v tejto oblasti". "Určite nie je dôvod na prehodnocovanie, či vojaci niektorých štátov prišli, alebo odišli," hovorí Vavrík.
Podľa Samsona naši vojaci v Iraku na rozdiel od Poliakov plnia humanitárne úlohy - najmä odstraňujú míny. Vláda sa môže oprieť o tri rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN vyzývajúce všetky vlády sveta, aby pomohli irackej vláde pri ekonomickej a mierovej rekonštrukcii Iraku. "Zástancovia zotrvania našich v Iraku môžu argumentovať, že slovenské jednotky tam participujú na mierovom budovaní alebo rekonštrukcii, čo v prípade Poliakov bolo zložitejšie. Tí tam mali aj bojové jednotky," hovorí.
Poliaci sú vo väčšom tlaku aj preto, že v Iraku majú po Američanoch, Britoch a Juhokórejčanoch najviac vojakov (1 700), kým Slováci 104. (rf)
Ministerstvo: S Poľskom budeme diskutovať
Slovenská generalita a ministerstvá obrany a zahraničia chcú hovoriť s poľskými predstaviteľmi, aby získali viac informácií o ich zámere stiahnuť vojská z Iraku. Štátny tajomník ministerstva obrany Martin Fedor však hovorí, že ak by Poliaci odišli a naši vojaci zostali, nebol by problém prejsť s našou stočlennou jednotkou pod velenie iného štátu.
Na ministerstvách podľa Fedora stále diskutujú o možnom odchode našich vojakov, ale iracká vláda žiada, aby tam ostali medzinárodné sily. Rezolúcia bezpečnostnej rady OSN tiež a "naša misia je časovo neohraničená". Informácie z Poľska nie sú podľa Fedora prekvapujúce. "Treba ich vnímať v poľskom vnútropolitickom kontexte." Fedor vidí veľký rozdiel aj vo veľkosti a zameraní poľských a slovenských jednotiek. "V každom prípade sme radi, že v Iraku štatisticky klesá počet útokov, obetí. Aj preto sú vlády náchylné skôr znižovať kontingenty," hovorí.
Nevylúčil, že ak by Rada bezpečnosti OSN neobnovila podporu pre vojakov medzinárodnej koalície v Iraku, mohlo by vojakov stiahnuť aj Slovensko. (rf)