Záber z filmu Marka Šulíka Tretia svetová vojna. FOTO - ARCHÍV |
Mohlo by sa stať tradíciou, že v prvý deň prehliadky Febiofest sa bude odovzdávať cena pre mladého filmového tvorcu. Vyhlasuje ju Slovenský filmový ústav a Asociácia slovenských filmových klubov. Finančne ju podporuje česká spoločnosť Zentiva - zatiaľ sa však nezaviazala na viac ako jeden rok.
Prvým oceneným filmárom je dokumentarista Marek Šulík, na ňom sa zhodla porota, ktorú vytvorili piati odborníci: filmoví publicisti Pavel Branko, Martin Kaňuch, Peter Gavalier a režiséri Mario Homolka a Miloslav Luther. "Hľadali sme filmára, ktorý ešte nemá 35 rokov, za posledné tri roky nakrútil zaujímavý a dobrý film a má už vymyslený ďalší projekt," hovorí Martin Kaňuch. "Mohli by sme vybrať aj Petra Kerekesa, na jeho mene by sme sa za sekundu a bez debaty zhodli. Ale on už je iný formát. Niekoľko rokov sa bezpečne pohybuje v európskom filmovom biznise, producenti mu ponúkajú lukratívne podmienky. A my touto cenou chceme pomôcť tým, ktorí sú len nejaký čas po škole a ešte v závetrí veľkých európskych režisérov."
Tohtoročných protikandidátov bolo viac, najvážnejším bol dokumentarista Milan Balog. "Rozmýšľali sme aj nad dokumentaristom Jurajom Lehotským, animátorkou Ivanou Zajacovou, režisérom Stanom Petrovom. Za Marka Šulíka však hovorila všestrannosť. Nedávno nakrútil pôsobivý dokument Tretia svetová vojna a mal prsty aj v iných úspešných filmoch. Pomohol im dramaturgicky, zvukovo alebo ako strihač. Príkladom je Home movie Miša Suchého alebo 66 sezón a Pomocníci Petra Kerekesa. Okrem toho je schopný aj kritickej reflexie, veľmi zaujímavo a živo píše o filmoch do časopisu Kino-Ikon," hovorí Kaňuch.
Marek Šulík dostane 300-tisíc korún, mali by sa viazať na výrobu jeho najbližšieho filmu. "Práve dokončujem film 7 magických rokov. Je o vzťahoch medzi rodičmi a deťmi, o dôležitých psychologických momentoch vo vývine malého dieťaťa. Robím ho v spolupráci s Občianskym združením Návrat, ktoré hľadá náhradné rodiny pre opustené deti. Chceli sme upriamiť pozornosť rodičov na svoje deti - že s nimi prežívajú nielen starosti, ale najmä radosti. Film by ich mohol pozitívne naladiť a povzbudiť v prekonávaní kríz, ktoré sa v živote zjavujú," hovorí Šulík.
S prácou by mal byť hotový na jeseň, na jej dokončenie už nepotrebuje veľa peňazí. Preto organizátorov novej ceny poprosil, aby mohol finančnú podporu využiť až pri svojom budúcom projekte. "Chcem sa pustiť do zbierania starých filmových rodinných archívov. Kedysi malo veľa rodín na Slovensku amatérske filmové kamery. Nakrúcali nielen seba, ale často aj okolité dianie. Táto téma ma priťahuje už dlho, ale nikdy som nemal čas ani peniaze cielene sa jej venovať. K zaujímavým záberom som prišiel vždy len náhodou, pri inej práci. A tak sa na to už veľmi teším."