Poslanci, ktorí sedia vo výbore pre kultúru a médiá, včera hovorili o novom divadle aj verejnoprávnej STV. Na výbore bol okrem ministra kultúry Rudolfa Chmela aj jeho nástupca František Tóth. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ |
odbory i niektorí zamestnanci. V máji by mal o STV hovoriť celý parlament.
"Prieskum začne v Rade STV kontrolou uznesení, budeme sa chcieť dopátrať aj k niektorým zmluvám," hovorí Dušan Jarjabek z HZDS. "Určite zaznejú aj názory o kvalite STV. Nie je normálne, aby STV s komerčnou televíziou súťažila v sledovanosti dvoch reality show." Riaditeľa STV sa chce opýtať aj na to, prečo STV platí najviac pokút za porušenie zákona.
Tomáš Galbavý z SDKÚ za rokovaním výboru "cítil kus politiky". "Niečo sa tu chystá - najprv vyslovenie nedôvery Rade STV a ďalší krok si už každý dokáže prečítať."
Rusnáková však o odvolávaní rady nechcela hovoriť. "Ja s takýmito vyjadreniami počkám, schôdzi predložím fakty, ktoré sú nevyvrátiteľné."
Jarjabek hovorí, že v pléne určite zaznejú aj výhrady k Rade STV, ale pripomenul, že radu možno odvolať len za určitých podmienok.
Výbor zároveň uznal sťažnosť Únie slovenských televíznych tvorcov na porušenie zákona o STV i programového kódexu televízie, ktorého sa dopustila v kauze filmu Miluj blížneho svojho. Riaditeľ STV Richard Rybníček podľa výboru bez dôvodu nerešpektoval nezávislosť pracovníkov, ktorí na filme spolupracovali.
Podobne výbor rozhodol aj v spore, či treba prerokovať so sťažovateľmi štatút programových pracovníkov, ktorý už rada odsúhlasila. "Zaväzujeme Radu STV, aby začala konať a prešla k dialógu so sťažovateľmi," vyjadril sa Jarjabek.
"Nemyslím, že výbor môže jednoznačne konštatovať porušenia zákona, nie sme vyšetrovateľská komisia," odpovedala Erzsébet Dolník z SMK na otázku, prečo sa zdržala hlasovania v tomto bode.
Katarína Javorská, predsedníčka Únie televíznych tvorcov, považuje rozhodnutia výboru za pokrok. "Poslanci si zrejme začali uvedomovať, že nie je štandardné, ak STV permanentne porušuje zákon."
"Je to isté zadosťučinenie a naplnenie zákona," povedal predseda Odborov audiovizuálnych tvorcov Peter Tóth.
Branislav Zahradník z vedenia STV však hovorí, že pre televíziu bude dôležité až rozhodnutie pléna Národnej rady. "Máme dôveru v múdrosť poslancov."
Predseda Rady STV Miroslav Kollár rokovanie parlamentu o STV víta. Očakáva, že poslanci lepšie spoznajú situáciu v televízii.
Rybníček ani jeho zástupca sa na rokovaní výboru nezúčastnili. Zahradník potvrdil, že sú na festivale v Cannes, kde rokujú aj s Freemantle Media o ďalšom pokračovaní SuperStar. Nepredpokladá však, že by už podpisovali zmluvu.
ZUZANA ULIČIANSKA
Na rokovanie parlamentného výboru sa kvôli STV včera prišiel pozrieť aj Milan Markovič (vpravo). FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ |