Vyzval ho na to Pavol Rusko, predseda ANO, ktorá ho nominovala do funkcie. Kačaljak pôsobil vo firme, ktorá dlhovala niekoľko miliónov Sociálnej poisťovni a Rusko chce, aby na ANO nepadol ani tieň podozrenia.
Dlhy voči Sociálnej poisťovni mal aj minister sociálnych vecí Ľudovít Kaník, ktorého nominovala SDKÚ. Hovorca SDKÚ Martin Maťko vyhlásil, že Ústredná rada vyslovila vlani koncom roka Kaníkovi a jeho reformám dôveru "a nevidíme dôvod, prečo by sme toto stanovisko mali meniť". Postoj ANO k svojmu funkcionárovi nechcel komentovať.
Ani Rusko nechcel povedať, či si myslí, že Kaník by mal odstúpiť.
Politológ Grigorij Mesežnikov vidí snahu ANO prezentovať sa ako bojovník za čistotu. Upozornil, že váha štátneho tajomníka je pre ANO podľa neho úplne iná ako váha ministra Kaníka pre SDKÚ. "ANO si môže dovoliť obetovať človeka, ktorý je mediálne neviditeľný, alebo nesymbolizuje žiadnu proreformnú politiku." Kačaljakova rezignácia sa dá podľa neho chápať ako návod pre iné strany.
Kačaljak včera povedal, že hoci neurobil nič zlé, strana má na svoju výzvu "legitímny nárok", ale má pocit, že sa ho "nie celkom zastala". Uvedomuje si, že stranícku kariéru v ANO už neurobí. Predtým bol krajským šéfom ANO v Žiline a členom republikovej rady. Do strany ho zavolal Imrich Béreš, ktorý dnes už v nej nie je.
"Nemám prečo robiť sebareflexiu. Tú spoločnosť som nikdy neriadil, bol som vlastníkom cez inú spoločnosť," povedal. Dlžoby vo firme vznikli, keď bol minoritným vlastníkom. "Potom sme prebrali majoritu a v roku 2003 sme to začali riešiť. Keď prišla kontrola zo Sociálnej poisťovne, všetko sme doplatili."
Veľké penále poisťovňa firme odpustila. Kačaljak hovorí, že to je v podnikateľskom sektore úplne bežné, dlhy majú aj štátne podniky.
Kto Kačaljaka nahradí vo funkcii, zatiaľ v ANO nevedia.
Autor: mož