„Šťastie, zdravie jak na roli tak na statku, na lúkach i na pasienkoch,“ povinšujú zajtra na sviatok Troch kráľov Gašpar, Melichar a Baltazár. V tradičných krojoch chodia terchovskí vinšovníci od domu k domu pomaľovaní už od Vianoc. Ľudia im srdečne otvárajú dvere a malým vinšovníkom sa odmenia koláčmi či peniazmi do pokladničky. Zajtra sa po dedine prejde aj pán farár so svojim sprievodom, ktorý obchádza všetky domy a vysväcuje ich. Tak ako každý rok, dvere označí iniciálkami troch kráľov G + M + B a príslušným rokom. V tento deň sa v domácnostiach svätí voda, svieca, soľ a cesnak, aby ľudí počas celého roka chránili pred chorobami a zlými silami. Svätená voda pokropí obydlia i hospodárske budovy.
Zjavenie Pána – deň Troch kráľov je posledným dňom obchôdzok a kolied vianočno-novoročného obdobia.
Obrázok ako zo starého sveta. Ale idyla v Terchovej, ktorá pripomína rozprávkový svet, je živá dodnes.
Rázovitá dedina, obkolesená mohutnými bralami, stále žije dávnymi zvykmi a tradíciami, ktoré si v rodinách odovzdávajú z generácie na generáciu. „V Terchovej sú ľudové tradície silne zakorenené. U nás to jednoducho tak chodí. Nič netreba zvlášť organizovať, ľudia to proste majú v krvi. Zvyky spojené s Vianocami a Troma kráľmi sú ešte viac umocnené tým, že ľudia v obci sú na sto percent katolíci,“ hovorí nestor kultúrneho diania v Terchovej Rudo Patrnčiak. On sám koledoval už od detstva, dvadsať rokov sa udržiavaniu tradícií a ľudovej kultúry venuje profesionálne.
K vianočnej atmosfére v Terchovej neodmysliteľne patrí aj Jasličková slávnosť. Originálne ľudové divadlo, ktoré mestskí ľudia poznajú už len z televízie či rozprávania starých rodičov, sa každoročne predstavuje naživo v celej kráse. Táto terchovská atrakcia je plná riekaniek, vinšov a terchovských piesní. Medzi takmer stovkou účinkujúcich nechýbajú Traja králi, betlehemci či pastieri.
Na Božie narodenie prichádza do najväčšieho kostola, zasväteného sv. Cyrilovi a Metodovi na Slovensku v slávnostných krojoch za doprovodu muzikantov, miništrantov a kňaza, sprievod, aby si pripomenuli narodenie Ježiša Krista.
Terchovskými zvykmi žijú nielen domáci. Sú pastvou pre oči aj pre návštevníkov neďalekej Vrátnej, medzi ktorými nechýbajú Česi, Poliaci, Nemci, Rusi, Maďari či Holanďania.
ANDREA HARMANOVÁ