
FOTO – MILAN KOSEC
Zvesť o narodenom dieťati sa prostredníctvom troch kráľov dostala symbolicky ku všetkým národom.
Mudrci z Východu, ktorých spomína len evanjelium podľa Matúša, boli podľa tradície traja – Gašpar, Melichar a Baltazár. Jeden z nich býva zobrazovaný ako černoch. Malému Ježiškovi priniesli zlato, kadidlo a myrhu. Po návšteve neprezradili miesto pobytu dieťaťa kráľovi Herodesovi, ktorý ho chcel zabiť.
Do Betlehema putovali za jasnou hviezdou. Podľa astronómov historicky touto jasnou hviezdou pravdepodobne nebola kométa, ako sa zvykne kresliť na betlehemoch, ale dvojhviezda – v čase, keď sa predpokladá narodenie Ježiša Krista, došlo ku konjunkcii jasných planét Saturnu a Jupitera v súhvezdí Rýb, ktoré mohlo vyzerať ako jedna veľká žiarivá hviezda.
Scéna Klaňanie Troch kráľov bola v stredoveku obľúbenou témou maliarov.
Na „Tri krále“ sa v kostoloch objavujú veľké kade s vodou. Tá sa počas bohoslužieb posvätí a používa počas celého roka na krsty a požehnania. Veriaci si z nej môžu zobrať domov.

FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Trojkráľové svätenie domov sa dnes zachovalo najmä na dedinách. Kňaz s miništrantami navštevuje príbytky farníkov a píše nad dvere trojkráľovou kriedou. „Písmená C+M+B a aktuálny letopočet nad dverami sa začali objavovať okolo roku 600. Znamenali skratku latinského Christus mantionem benedicat – Kristus nech žehná váš domov. Tieto písmená sa neskôr začali čítať ako začiatočné písmená mien troch mudrcov od východu,“ hovorí Marek Pribula z prešovského biskupského úradu.
Sviatok Troch kráľov je už niekoľko rokov na Slovensku dňom pracovného pokoja, tento rok však pripadol na nedeľu.
(mar)