BRATISLAVA – Pre sneh a námrazu vodiči na mnohých čerpadlách vykúpili škrabky na zamrznuté okná. Na odbyt idú i snehové reťaze. „Potom ako počas posledných týždňov výrazne nasnežilo, stúpol ich predaj až päťnásobne. V extrémnych horských podmienkach často samotné zimné pneumatiky nepomôžu,“ povedal šéf veľkoobchodu Mikona Barum Daniel Trkoň.
Dobrým zvykom slovenských šoférov sa pomaly stáva aj prezúvanie pneumatík na zimu. V Bratislave sa už pred začatím mrazov museli vodiči na výmenu pneumatík z letných na zimné objednať dva-tri dni vopred. Výnimočná zima učí tomuto zvyku i automobilistov, ktorí zimné pneumatiky doteraz nepoužívali.
Podľa Trkoňa zima vplýva na predaj pneumatík výrazne: „Pneumatika prezúva z roka na rok viac ľudí. Robia to už aj majitelia starších škodoviek a starších dovezených automobilov.“
Tuhá zima dáva zarobiť aj výrobcom nemrznúcich zmesí a dokonca aj výrobcom terénnych automobilov. „Najmä bohatší Slováci radi ukazujú, že majú peniaze a kupujú si džípy. Motivuje ich k tomu práve zasnežená zima,“ hovorí nemenovaný predajca.
Predajcovia predpokladajú, že zimné pneumatiky prezúva až sedemdesiat percent motoristov. Oproti letným sú o 10 až 40 percent drahšie. Ceny sa pohybujú od 1500 až do 13 000 korún za kus. Veľa závisí od značky a rozmeru. Spolu s oceľovými diskami je cena pneumatiky niekoľkonásobne vyššia. „Najväčší predaj pneumatík máme v Bratislave, no nezaostávajú ani vodiči v ostatných regiónoch,“ pokračoval Trkoň.
Na niektorých horských priechodoch je povinné nasadzovanie reťazí. V Rakúsku je ich povinné používanie na niektorých úsekoch častejšie, pri ceste do rakúskych lyžiarskych stredísk nesmú v aute chýbať.
TOMÁŠ KUČA