
Sympatizanti viedenskej platformy Bezjadrová budúcnosť včera pred sídlom rakúskeho ministerstva hospodárstva protestovali proti zrušeniu zákazu dovozu elektriny z niektorých kandidátskych krajín na vstup do únie. FOTO – ČTK
BRATISLAVA, VIEDEŇ – Rakúsko síce povolilo dovoz elektriny aj zo slovenských atómových elektrární, ale vláda narazila na tvrdý odpor rakúskej opozície, ktorá argumentuje, že tieto elektrárne nie sú bezpečné.
Dobroslav Dobák z Jaslovských Bohuníc namieta: „Neviem, z akej analýzy vychádzajú tieto tvrdenia. Určite ju nerobila Medzinárodná agentúra pre jadrovú energiu (zhodou okolností sídli vo Viedni), ktorá by bola na to kompetentná.“
Politické rozhodovanie o tom, ktorú krajinu na trh Rakúsko vpustí a ktorú nie, uľahčuje aj fakt, že v Európe neexistuje žiadne nespochybniteľné porovnanie bezpečnosti jadrových elektrární. Na decembrovom zasadnutí predsedov vlád v Bruseli chcel rakúsky kancelár Wolfgang Schussel presadiť vytvorenie jednotných kritérií. Chýbala však vôľa ostatných krajín.
Podľa hovorcu Úradu pre jadrový dozor Mojmíra Šeligu by sa mohlo stať, že napríklad Jaslovské Bohunice, ktoré sa stavali v 70. rokoch, by sa porovnávali s najmodernejšími elektrárňami v únii.
V súčasnosti má každá krajina vlastné štandardy a ostatné už záleží iba na tom, do akej miery má snahu „spolupracovať“.
Koncom októbra Rakúsko zakázalo dovoz elektriny z vyše 20 krajín. Embargo malo platiť jeden mesiac, predĺžilo sa však až do decembra. Vtedy pustila Viedeň na trh Poľsko, Albánsko, Lotyšsko, Moldavsko, Bielorusko.
O dva týždne skončilo embargo aj pre Slovensko, Maďarsko a Slovinsko. Zákaz sa stále vzťahuje na Bosnu a Hercegovinu, Bulharsko, Estónsko, Juhosláviu, Chorvátsko, Litvu, Macedónsko, Rumunsko, Rusko, Česko, Turecko a Ukrajinu.
Rakúsko nedávno silno protestovalo proti slovenských Mochovciam, dnes je aktuálny český Temelín. Viedeň dokonca hrozí, že pre Temelín zablokuje uzavretie českých predvstupových rokovaní s Európskou úniou.