Gross (vľavo) s diplomatom Kohoutom, ktorého si vybral za svojho nástupcu. FOTO - ČTK |
Premiérov návrh vytvoriť novú vládu bez jeho osobnej účasti schválilo aj sobotné rokovanie širšieho vedenia sociálnodemokratickej strany.
Predstavy strán o spôsobe vzniku a fungovaní budúcej vlády sa však veľmi líšia. Sociálni demokrati chcú len jednorázovú dohodu o akejsi poloúradníckej proeurópskej vláde, ktorá dovedie Česko k riadnym voľbám. Dohoda by v podstate iba zaväzovala dvoch menších koaličných partnerov, že jej poslanci v parlamente vyslovia vláde dôveru.
Podľa šéfa parlamentného klubu ČSSD Michala Krausa by dokument obsahoval akési programové priority, ako je ratifikácia euroústavy, reforma financií alebo rozpočet na budúci rok. "Nepredpokladám, že by súčasťou jednorázovej zmluvy bolo programové vyhlásenie," povedal Kraus pre Českú televíziu.
Ak ľudovci a unionisti na takúto dohodu pristúpia, Gross na post premiéra rezignuje. Nahradil by ho pravdepodobne vysoký český diplomat, vedúci českej misie u Európskej únie a člen sociálnej demokracie Jan Kohout.
Kohout podľa Grossa na jeho ponuku už prikývol. V rozhovore pre sobotňajšie vydanie denníka Lidové noviny diplomat sám povedal, že považuje za veľmi zaujímavú ponuku viesť vládu, ktorej jednou z hlavných priorít by mala byť ratifikácia euroústavy. Ponuku však definitívne neprijal, chce počkať na výsledok rokovaní koaličných strán.
V novej vláde by podľa sociálnych demokratov nemali byť špičkoví politici jednotlivých koaličných strán a nemali by sa do nej vrátiť traja ľudoveckí ministri, ktorí predminulý týždeň podali demisiu. Ak dohoda nevznikne, budú sociálni demokrati vládnuť ďalej v menšinovom kabinete, ktorý by sa v parlamente opieral o komunistov.
Ľudovci aj unionisti naopak hovoria, že nechcú žiadne experimenty a neštandardné riešenia. Predseda ľudovcov Miroslav Kalousek sa obáva, aby svojimi hlasmi nelegitimizovali inú vládu, než aká dostala dôveru. Inak povedané by vláda parlamentom prešla s podporou poslancov dvoch stredových strán, potom by však sociálni demokrati vládli po svojom s pomocou komunistov.
Obe menšie strany preto chcú, aby dohoda strán obsahovala jasnú záruku, že ČSSD nebude niektoré zákony, napríklad plošné majetkové priznania, prijímať s pomocou komunistov.
Menšie strany tiež odmietajú, aby ČSSD ovplyvňovala ich výber zástupcov do vlády. Ľudovci napríklad chcú na tri ministerské miesta, ktoré im podľa nich patria, opäť dosadiť ľudí, ktorí podali demisiu. (pm, čtk)