vala 1,5 milióna korún.
"Strata či ťažké poškodenie zraku je vážnou zmenou. Človeka spočiatku musíme presvedčiť o tom, že život sa mu tým nekončí a môže sa naučiť všetky bežné činnosti," povedala zástupkyňa vedúcej únie Martina Jašíková.
Šesť jej zamestnancov navštevuje nevidiacich a slabozrakých u nich doma kdekoľvek v kraji. "Učí sa s nimi orientáciu doma či základné trasy vonku. Zacvičuje ich s kompenzačnými pomôckami ako s bielou paličkou, hovoriacimi hodinami či zvukovým indikátorom hladiny tekutiny v pohári.
Zamestnanci únie chodia za nevidiacimi a slabozrakými pravidelne do pobočiek niektorých miest kraja, kde im poskytujú sociálne poradenstvo. Bez zraku je ich prístup k zákonom naozaj obmedzený. Viac ako 90 percent nevidiacich nepozná Braillovo písmo.
Únia poskytuje sociálne služby pre 1 500 nevidiacich a slabozrakých v Nitrianskom kraji. Tohtoročný rozpočet ju položí na lopatky.
Organizácia chce na najbližšom zasadaní zastupiteľstva Nitrianskeho samosprávneho kraja rozdať poslancom čierne slepecké klapky na oči. "Ak sa s nimi pokúsia naobedovať alebo si len vytlačiť pastu na kefku, možno si uvedomia, aký vážny je náš problém," myslí si Zbranek. Na ilustráciu dodáva, že Trnavský kraj na úniu vyčlenil v rozpočte 1,3 miliónov, Košický kraj 1,2 a Bratislava milión korún. (bej)