Najmenej práce si pátranie po informácii vyžiada u župných poslancov, starostov (primátorov) či mestských poslancov, ktorí sú poslancami Národnej rady. Oznámenia poslancov parlamentu budú na internete, takže nebude treba o niečo žiadať. U ostatných funkcionárov územnej samosprávy prichádzajú do úvahy tri možnosti: buď svoje majetkové priznanie sprístupnia hromadne (internetom a podobne), odsúhlasia jeho sprístupnenie niekomu, kto o to požiadal, alebo ho neodsúhlasia.
Primátor Trenčína Branislav Celler je podľa tlačového tajomníka Tibora Hlobeňa "pripravený zverejniť informácie o svojich príjmoch a majetkových pomeroch". Navyše vraj tieto informácie už v najbližších dňoch budú aj na internetovej stránke primátora.
Ani banskobystrický župan Milan Marčok vraj nemá problém informácie sprístupniť. Či to urobí napríklad cez internet, alebo niekto o informácie bude musieť požiadať, sa ešte nevie. Vedúca županovej kancelárie Mária Biziková povedala, že poslanecká komisia koncom apríla rozhodne, "kde všade to bude zverejnené".
Napríklad nitrianski mestskí poslanci zas svoje majetkové pomery nemienia občanom sprístupniť. Primátor Ferdinand Vítek to považuje za ich vec, on obsah svojho majetkového priznania včera oznámil novinárom.
Verejní funkcionári svoj majetok či príjmy nemusia vyčísliť. Oznámiť musia len to, že či vlastnia nehnuteľnosť, alebo niečo iné, čo zvyčajne stojí viac ako 35-násobok minimálnej mzdy - nie to, akú hodnotu ich majetok má.
Aj primátor Prešova Milan Benč svoje majetkové pomery zverejnil, no poučený policajtmi poslancom neodporúča zverejniť iný hnuteľný majetok, lebo by to bol "návod pre zlodejov".
Primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský povedal, že so zverejnením svojho majetkového priznania vrátane výšky príjmov a majetku nemá najmenší problém. "Akurát by mi nebolo milé - asi ako každému človeku - keby na základe týchto údajov začal ktokoľvek obmedzovať osobnú slobodu moju alebo mojej rodiny."
JOZEF ČAVOJEC, sita