FOTO - ČTK
Novým predsedom vlády, ktorý nahradí Stanislava Grossa, má byť verejnosti málo známy český veľvyslanec pri Európskej únii Jan Kohout. Úspešného diplomata a bývalého člena komunistickej strany navrhujú sociálni demokrati a mal by viesť proeurópsku vládu označovanú tiež za poloúradnícku.
Dnes bude výkonný výbor ČSSD posudzovať Grossov návrh, aby jeho vládu vystriedala staronová koalícia bez straníckych lídrov.
Ak Gross v rozštiepenej ČSSD uspeje s riešením, ktorá je preňho pomerne solídnym ústupom z prehratej bitky, môže začať rokovať s ľudovcami a unionistami. Ak by sa dohodli, podá demisiu.
Gross vo štvrtok večer oznámil, že je to ochotný spraviť a navrhol, aby až do riadnych volieb, ktoré budú o 14 mesiacov, vládli ďalej s doterajšími koaličnými stranami. Podporil ho aj prezident Václav Klaus. Avizované odstúpenie Grossa vítajú aj doterajšie vládne strany. Či sa ale skutočne naplní Grossova predstava novej vlády, v ktorej by nemali sedieť "rozbíjači" doterajšieho kabinetu a vrcholní predstavitelia strán, nie je isté.
Kľúčová bude diskusia výkonného výboru ČSSD. Mnohým jeho členom by sa viac pozdával menšinový kabinet sociálnych demokratov. Nechcú už viac byť vo vláde s ľudovcami, ktorých považujú za zradcov koaličného projektu.
Menšinová vláda by znamenala, že by sa museli opierať o komunistov. Tí už oznámili, čo by za prípadnú podporu očakávali - prijatie zákona o majetkových priznaniach s pätnásťročnou spätnou účinnosťou a verejne deklerovanú spoluprácu s ich stranou. To je neprijateľné pre pravicové krídlo v ČSSD.
Šéf ľudovcov Miroslav Kalousek, ktorého mnoho sociálnych demokratov otvorene neznáša, včera povedal, že by v prípadnej novej vláde nezasadol a nechce žiadať ani viac ako doterajšie tri kreslá v kabinete. Unionisti sú tiež pripravení zasadnúť v novej vláde. (mch)
Jan Kohout - bude to jeho rok?
Najprv ho Stanislav Gross označil za možného nástupcu odstupujúceho ministra zahraničia Cyrila Svobodu. Teraz je vážnym kandidátom na predsedu vlády. Presvedčený Európan Jan Kohout (44) má viesť vládu, ktorú Gross označil ako proeurópsku.
Kohout nemá skúsenosť s vládnutím, nie je členom parlamentu a pozná dobre Brusel, kde bol doteraz veľvyslancom pri Európskej únii. Skúsený diplomat je členom ČSSD, kde ale nezastáva vysokú funkciu. Podľa tlače bol v rokoch 1986 až 1989 členom komunistickej strany, jeho životopis na internetových stránkach ministerstva zahraničia to však neuvádza.
Podľa týždenníka Týden študoval aj na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov (MGIMO), elitnej škole pre adeptov diplomacie zo Sovietskeho zväzu a ďalších komunistických krajín. "Hoci na MGIMO v osemdesiatych rokoch robil ašpirantúru, v oficiálnom životopise to neuvádza," napísal Týden.
Na ministerstve zahraničných vecí Kohout pracuje od roku 1990 a dva roky bol námestníkom ministra Cyrila Svobodu. Začiatkom minulého roka sa o ňom špekulovalo ako o možnom českom nástupcovi v Európskej komisii. (čtk, mch)