Až polovica opýtaných nevedela povedať, kto by mohol byť novým pápežom. Kardinála Scolu favorizovalo 13,9 percenta a kardinála Ratzingera 13,4 percenta respondentov.
Bývalý katolícky disident a poslanec parlamentu František Mikloško povedal, že jedna z jeho kníh v kapitole o pápežovi sa končí proroctvom írskeho mnícha, svätého Malachiáša, ktorý predpovedal pápežov do veľkého zlomu v cirkvi. Pomenúval ich básnickými prívlastkami. Teraz by mal prísť pápež, ktorého by charakterizovala sláva olivy.
"Viem si predstaviť, že by to mohol byť aj Talian. Málokedy som tak očakával, kto by to mohol byť ako práve teraz," podotkol Mikloško.
Katolícky kňaz Marián Gavenda povedal, že Scola i Ratzinger sú zaujímavé osobnosti. Má však tušenie, že všetci môžeme byť prekvapení. "Málo sa spomína kardinál Meisner, ktorý je kolínskym arcibiskupom. V určitých kruhoch by mohol mať podporu," mieni Gavenda.
Drvivej väčšine ľudí by neprekážalo, keby nový pápež bol inej ako bielej rasy.
Mikloško si myslí, že to asi svedčí aj o istej unavenosti Európy zo seba samej. Gavenda povedal, že možno by to pôsobilo ako "vonkajšia kuriozita", ale všetci by si na to zvykli ako napríklad na predstaviteľov OSN.
Drvivá väčšina ľudí v prieskume uviedla, že hlavným kritériom pri výbere nového pápeža by mali byť morálne kvality a schopnosť viesť ľudí. Mikloško by ešte k týmto kritériám pridal aj schopnosť oslovovať cez aktuálne problémy sveta.
Za historicky najväčší prínos zosnulého pápeža až 28 percent ľudí považuje zlepšenie vzťahov medzi katolíkmi a osobami iného vierovyznania a 27 percent ľudí boj za mier a ľudské práva.
Gavenda hovorí, že u Jána Pavla II. boj za ľudské práva mal aj silnú náboženskú motiváciu. "Vyjadril to už vo svojej prvej encyklike, že podstata boja za ľudské práva spočíva v tom, že každý jeden človek je Bohom stvorený a Kristom vykúpený." Prieskum podľa Gavendu svedčí o tom, že pápež priťahoval aj ľudí, ktorí do vnútra náboženského života neprenikajú.
Mikloško si myslí, že ľudia vystihli nielen vnútrokatolícky rozmer pápeža, ale aj celosvetový. "Ľudia vystihli to, prečo boli na pohrebe vo Vatikáne takmer všetci štátnici sveta bez ohľadu na vierovyznanie," dodal Mikloško. (sp)