Najdlhšie vládnuci monarcha v Európe, monacké knieža Rainier III., ktorý vďaka rozprávkovej svadbe s hollywoodskou hviezdou Grace Kellyovou rozprúdil spoločenský život v malom kniežatstve na pobreží Stredozemného mora, zomrel v stredu vo veku 81 rokov. Na snímke z roku 1997 je so svojimi troma deťmi - princeznami Stephanie a Caroline (vľavo) a princom Albertom.
Monacké knieža Rainier III. si vybral zlý čas. Príbeh najdlhšie vládnuceho monarchu v Európe sa uzavrel v tieni rozlúčky s najpopulárnejším pápežom, Jánom Pavlom II. Väčšina bulvárnych médií, ktoré si desaťročia zvyšovali náklad na škandáloch a aférach kniežacej rodiny, nemala zrazu priestor ani čas venovať sa smrti populárneho vládcu rovnako intenzívne, ako sledovala jeho dramatický život.
Napokon, zhoršujúci sa stav monackého kniežaťa nebol otázkou niekoľkých dní. S najrôznejšími chorobami bojoval knieža desať rokov. Za posledných 16 mesiacov ho museli hospitalizovať šesťkrát. Posledné lekárske vyhlásenia už boli alarmujúco strohé: zdravotný stav Rainiera III. sa nemení, je veľmi zlý, veľmi krehký a má len malú nádej na uzdravenie, zneli výstupy za posledný mesiac, ktorý monarcha strávil na špeciálnej klinike v Monaku. Mal problémy s dýchaním, zle mu pracovali obličky i srdce. Po týždni ho museli previezť na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde za neho dýchali prístroje. Pápež Ján Pavol II. mu ešte stihol požehnať - týždeň pred vlastnou smrťou.
V tichosti a mediálnom tieni tak prebehla aj výmena stráží v štáte, ktorý je práve po Vatikáne najmenším na svete. Choré knieža nahradil minulý týždeň jeho jediný syn, 47-ročný princ Albert.
Oficiálne len dovtedy, kým sa jeho 81-ročný otec neuzdraví. Už vtedy však málokto veril v zázrak.
Výmena generácií
Zmena na čele monarchie je pritom veľmi významná. Väčšina médií naznačuje, že sa ňou končí zlatá éra Monaka, ktoré sa pre mnohých zrodilo až v roku 1956. Vtedy si knieža Rainier III. vzal za manželku jednu z najkrajších žien tej doby, americkú herečku Grace Kellyovú. Svet prežíval rozprávku v priamom prenose.
Za 56 rokov svojej vlády zabezpečil Rainier III. svojmu kniežatstvu moc, slávu a nezávislosť od svojho mocného suseda - Francúzska. A to nielen na papieri. Rainierovi sa darilo krotiť vplyv Francúzov, ktorí doteraz menujú monackého predsedu vlády, ministra vnútra a ministra spravodlivosti. Spojenectvo s Parížom dokonca využil. Maličký štátik sa cezeň stal súčasťou obrovského schengenského priestoru, ktorý v rámci Európskej únie dovoľuje cestovať bez pasu a kontrol a pripojil sa k eurozóne. Monako sa stalo členom Spojených národov i Rady Európy.
V roku 2002 podpísal knieža novú zmluvu s Francúzskom, ktorá dáva Monaku väčšie práva v zahraničnej politke, hoci povinnosť konzultovať rozhodnutia s Parížom ostáva.
Z maličkého štátiku s 32 tisíckami obyvateľov vybudoval príťažlivé miesto, ktoré sa stalo magnetom pre bohatých a slávnych. Tých prvých láka ako vychytený daňový raj, tých druhých ako miesto s povesťou čistého a bezpečného domova. Je známe, že Monako je pod dozorom všadeprítomných kamier, ktoré znížili kriminalitu v tejto časti sveta na minimum. Rodení obyvatelia kniežatstva sú tu v menšine, prevládajú známe mená podnikateľov, športovcov a iných celebrít. K tomu Monaku svojho času dopomohol grécky lodiar Aristoteles Onassis, ktorý sa na dlhé roky stal obchodným partnerom Rainie- ra III. Spolu sa im podarilo pritiahnuť do Monaka milionárov, ktorí tu vo veľkom utrácali svoje peniaze. Bol to vraj Onassis, kto zoznámil knieža Rainiera s Grace Kellyovou.
Škandalózna rodina
Úspechy v politike zatienili tragédie v súkromí. Náhlu smrť svojej manželky knieža Rainier III. nikdy celkom neprekonal. "Zanechala po sebe prázdno, ktoré nikto nemôže vyplniť," povedal ešte aj niekoľko rokov po jej smrti knieža, ktorý sa už nikdy neoženil. Tragédia určite poznačila aj život ich troch detí. Zvlášť najmladšej dcéry Stéphanie, ktorá má na svojom konte najviac škandálov. Bola to ona, ktorá v ten osudný deň sedela s mamou v aute, keď vyletelo z cesty. Kňažná Grace nehodu neprežila, dcéru vytiahli z celkom zničeného auta na strane vodiča. Čoskoro sa preto objavili špekulácie, že to bola 17-ročná Stéphanie, ktorá šoférovala. Okolnosti tragédie zo 14. septembra 1982 sa nikdy nepodarilo celkom vyjasniť. Platí, že kňažnú postihol mierny srdcový záchvat a riadenie nezvládla.
Čokoľvek sa vtedy stalo, Stéphanie to poznačilo na celý život a kompenzuje si to svojím búrlivým súkromným životom. Bola módnou návrhárkou, manekýnkou, speváčkou, navrhovala parfémy a menila partnerov. Vydala sa za svojho bodyguarda Daniela Ducrueta. Strávili spolu šesť rokov a splodili dve deti, kým sa manželský zväzok skončil rovnako škandálne, ako sa začal - Ducrueta nakrútili, ako flirtuje so striptízovou tanečnicou. Tretie dieťa princeznej je nemanželské a otcom je predavač rýb. Potom striedala jeden pomer za druhým - herci, bodyguardi, záhradník, ale aj cirkusanti. Druhýkrát sa vydala za artistu Adansa Peresa. Ich vzťah vydržal len čosi viac ako rok.
Príliš nezaostávala ani najstaršia dcéra Caroline. Jej prvé manželstvo s finančným maklérom Philippom Junotom v roku 1978 sa skončilo po dvoch rokoch rozvodom. Až v roku 1992 ho Vatikán anuloval. Druhý zväzok so synom talianskeho podnikateľa Stefanom Casiraghim ukončila tragická smrť manžela. Z Caroline sa stala mladá vdova a z jej troch detí siroty. Už o dva roky neskôr sa 42-ročná princezná vydala za princa Ernsta Augusta von Hannover a porodila mu dcéru.
Jej súkromný život sa stal takým vďačným sústom pre médiá, že sa rozhodla dožadovať sa ochrany na súdoch. Nemecký najvyšší súd postavil nad jej súkromie slobodu tlače, Európsky súdny dvor pre ľudské práva dal však minulý rok za pravdu jej.
Nový vládca - princ Albert
Princ Albert pôsobí oproti svojim sestrám placho, hoci médiá si rovnako dobre zgustli na jeho fotografiách. Rád striedal párty i dámsky sprievod. Ostal však zarytým starým mládencom, preto si bulvár musel občas vystačiť sám. Francúzsky denník France Soir mu nedávno našiel nevestu. "Budúca kňažná by mala byť ako Grace - krásna a pôsobivá, schopná zaujať fotografov a rovnako bravúrne zvládnuť aj dobročinný večer či zasadnutie Spojených národov," napísal denník. "Kandidátka je potom iba jedna - americká herečka Sharon Stoneová."
Francúzske médiá, ktoré sa o Monako zaujímajú najživšie, teraz špekulujú, čo možno od nového vládcu očakávať. Časť tvrdí, že princ Albert je príliš mäkký a že bude slabou náhradou svojho slávneho otca. Druhá časť si myslí, že dokáže udrieť do stola, keď mu o niečo ide. Mohol by prekvapiť a monarchiu ďalej reformovať.
Pre oba tábory je však Albert veľkou neznámou. Možno aj preto, že on sám váha, či chce robiť to, čo dávajú sudičky do vienka každému synovi kráľovského otca. "Verejné záležitosti som nepovažoval vždy za príťažlivé a možno je to tak ešte aj dnes," povedal v rozhovore v roku 1998 pre francúzsky magazín Paris Match.
Princ Albert však inú možnosť nemá. Monacká ústava je v tomto smere jednoznačná: nástupníctvo prechádza na mužských potomkov. O svojom nástupcovi nikdy nepochybovalo ani nebohé knieža. "Princ Albert má všetky vlastnosti, aby sa jedného dňa stal kniežaťom," povedal v roku 2000 Rainier pre francúzsky denník Le Journal du Dimanche a narážal na výborné vzdelanie svojho syna a päť jazykov, ktoré plynulo ovláda. Aj otec však synovi vyčítal to, čo bulvárna tlač - mal by sa oženiť. "Skôr, než sa stane kniežaťom, chcel by som, aby mal potomkov, pretože to je pre budúcnosť kniežatstva a našej rodiny podstatné," dodal Rainier. V prípade Monaka by to mohla byť existenčná záležitosť. Bez následníka by Monako pripadlo Francúzsku. Pretože o svadbe princ nehovorí, monarchia sa radšej poistila a 18-členný parlament v roku 2002 zmenil potichu ústavu. Tá zabezpečila trón Albertovým sestrám a ich deťom v prípade, že by Albert zomrel ako starý mládenec.
Princ Albert mal dosť času pripraviť sa na svoju budúcu úlohu. Svojho chorého otca zastupoval na medzinárodných podujatiach už od roku 1994, keď kniežaťu voperovali dvojnásobný by-pass. Odvtedy bojoval s chorobami. Stále častejšie bolo po jeho boku vidieť syna, hoci na domácej politickej scéne šancu nedostal. To si knieža Rainier III. strážil až do svojej smrti. Preto toľko otáznikov o budúcom vládcovi.
o o o
Monako sa muselo krátko po sebe rozlúčiť s dvoma blízkymi ľuďmi. Takmer 90 percent obyvateľstva, ktorí sa hlásia ku katolíckej cirkvi, oplakalo najprv pápeža Jána Pavla II. "Smrť pontifika zranila mňa aj moje sestry v okamihu, keď náš drahý otec bojuje s chorobou," povedal vtedy princ Albert. Teraz musí kniežatstvo na poslednú cestu cestu odprevadiť svojho najslávnejšieho vládcu. A spolu s ním sa rozlúčiť aj so zlatou érou najmenšej monarchie sveta.
FOTO - TASR/AP, TASR/EPA
Knieža Rainier III. a americká herečka Grace Kellyová sa zosobášili 20. apríla 1956. V septembri 1982 princezná Grace zahynula pri tragickej dopravnej nehode. Jej nečakanú smrť knieža nikdy celkom neprekonal. "Zanechala po sebe prázdno, ktoré nikto nemôže vyplniť," povedal ešte niekoľko rokov po jej smrti.
Rodina kniežaťa Rainiera III. v apríli 1966.