Niet pochýb, že to treba pripomenúť, hlavne keď Aliancia dodávateľov podnikového softvéru BSA (Business Software Alliance) má k dispozícii prvé čísla, čo sa týka priestupkov a trestných činov spojených s nelegálnym používaním softvéru za uplynulý rok v našom regióne, podľa ktorých podniky vlani zaplatili pokuty takmer 4 mil. eur za používanie nelegálneho softvéru, čo predstavuje nárast o 10 % oproti predchádzajúcemu roku.
Kto najviac
Medzi najčastejších páchateľov patrili malé a stredné podniky v tvorivých odvetviach, technológiách a profesionálnych službách, ktoré využívajú profesionálne softvérové produkty pri svojej podnikateľskej činnosti. Pokuty sa pohybovali od 10 000 eur po takmer 300 000 EUR, ktorú súd nariadil zaplatiť architektonickej kancelári za jej rozsiahle využívanie nelegálneho softvéru.
Každý rok kampaň
BSA investuje predovšetkým do viditeľných kampaní na zvýšenie povedomia medzi firmami. Tohtoročná je opäť zameraná pre malý a stredný podnik prostredníctvom direct mailu, ale aj cez vybrané prinové a elektronické médiá. Navyše súčasťou kampane sú aj reklamné letáčiky prikladané k faktúram telekomunikačného operátora, ktorých úlohou je informovať o rizikách softvérového pirátstva takmer 1 200 000 adresátov. Načasovanie je trošku nešťastné. Pripomínať, že aj za softvér je treba zaplatiť práve v období kedy sa podávajú daňové priznania... Priebeh kampane však už nie je zďaleka v tak jednoznačnom duchu represívnych krokov ako tomu bolo v minulosti. Odstrašovanie formou zasielania videokazety vytipovaným firmám so zábermi policajného záťahu by už dnes BSA nezvolilo, tvrdí Roman Karabelli, tlačový hovorca BSA. Podľa spätnej väzby už mnoho spoločností chápe hodnotu softvéru ako základného podnikového aktívu a podľa toho svoj softvér spravuje. Osveta v ponímaní BSA by sa mala niesť v edukatívnom duchu a to aj napriek tomu, že určite jedna z najúspešnejších bola kampaň v spolupráci s políciou, kedy sa pod rozoslané informačné listy podpísal aj plk. JUDr. Jaroslav Spišiak, 1. viceprezident Policajného zboru a riaditeľ Správy kriminálnej a finančnej polície.
Aktívne kroky dominantného výrobcu
Kto by mal ísť príkladom ak nie ten, kto prichádza o najväčšie zisky? Microsoft sa už dávno rozhodol motivovať svojich predajcov. Dnes už ide aj po koncových užívateľoch, ktorí sú pri sťahovaní bezpečnostných záplat z webu vyzvaní, aby dokladovali legálnosť svojho operačného systému, inak dostanú k dispozícii len kritické patche.
Konkrétne čísla, ktoré budú podrobnejšie vypovedať a miere počítačovej kriminality na Slovensku budú k dispozícii až v priebehu leta. No už teraz musí byť jasné, že z pohľadu zákazníka nepopulárny krok dorovnania cien softvéru na úroveň krajín EU sa pravdepodobne do výsledného čísla premietne. Naopak zmenu, ktorá by misky váh posunula v prospech legálneho softvéru môžeme očakávať aj vďaka rýchlemu morálnemu opotrebovaniu hardvéru. A s novým strojom príde aj nový softvér. Len aby do tej doby aj právne povedomie občana bolo na požadovanej úrovni. Zatiaľ to tak nie je ani podľa výsledkov tzv. mystery shoppingu - kontrolného nákupu hardvéru. Čím bližšie k našej východnej hranici, tým je väčšia šanca, že vám predajca železa zabudne odinštalovať operačný systém, ktorým funkčnosť predávaného hardvéru kontroloval. Mystery shopping so zákazníkom provokatérom žiaľ aj dnes dokáže nachytať predajcov, ktorí vidia svoju konkurenčnú výhodu v tom, že ponúknu nelegálny softvér ako bonus.
Stačí nám osveta?
BSA verí, že jej snahy pri prehlbovaní poznatkov firiem by mohli podporiť vlády v regióne a volá najmä po lepšej legislatíve na ochranu autorských práv v roku 2005. Vlády v Európskej únii tento krok musia vykonať v zmysle smernice o vynucovaní v EU prijatej v apríli 2004. Tým sa však pozícia BSA v očiach mnohých stáva združením, ktoré len štatisticky plní svoj program. Ten na Slovensku spočíva v jednej kampani za rok a v množstve prednášok, ktoré majú za úlohou vysvetliť dôležitosť dodržiavania autorských práv, napomáhať pri riešení problémov v autorsko-právnej oblasti, odpovedať na otázky a poskytovať informácie o právach, povinnostiach a následkoch ich porušenia. Pre tých čo zvažujú softvérový audit je na web stránke BSA odkaz na zoznam certifikovaných partnerov, ktorí dokážu nielen skontrolovať licencie softvéru, ale aj navrhnúť alternatívu alebo poskytnúť oficiálny softvér s licenciou. A vyzerá to tak, že softvérový audit je jedným z riešení, aby prípadné obavy z porušenia autorských práv pominuli. n