Školáci dnes majú voľno, úrady zavreli a doprava v meste je od druhej ráno totálne zablokovaná. Do ôsmej večer ostanú zavreté bary, obchody, supermarkety. Rovnako aj múzeá a kiná. Rím stíchol. Mestom jazdia len autobusy, taxikári, záchranka a policajti.
Na ochranu svetových politikov a miliónového davu uzavreli vzdušný priestor nad mestom. Lety z medzinárodného letiska Fiumicino zredukovali o tridsať percent, menšie letisko Ciampino úplne uzavreli a lety odklonili do okolitých miest. Pútnikov z nich mali do Ríma zvážať mimoriadne vlaky a autobusy.
Podľa denníka Il Giornale sa na námestí a v jeho bezprostrednom okolí bude pohybovať dvetisíc tajných agentov. Osemsto karabinierov bude pripravených na skútroch. Najhorší scénar počíta aj s teroristickým útokom z neba. Protilietadlové strely Spad a Hawk prepli do stavu pohotovosti. Nebo nad Rímom strážia radarové monitorovacie lietadlá NATO.
Odhaduje sa, že na námestie sa zmestí 400-tisíc ľudí. Tí, ktorí sa nedostanú ďalej, môžu pohreb sledovať na 25 veľkých obrazovkách. Včera ich inštalovali aj do blízkych uličiek a námestí pri vatikánskych hradbách.
Priamy prenos z námestia sa však bude prenášať aj na olympijskom štadióne, kde je zriadené jedno z viacerých záchytných stredísk pre pútnikov. Od stredy sú totálne plné. Pohreb si tak pozrú aj turisti, ktorí sa zastavia pred rímskym Koloseom.
Aby problémov nebolo málo, Rím musí riešiť aj odpadky. Len v noci na včera napríklad z námestia a okolitých uličiek plných spiacich pútnikov vyviezli 30 ton odpadkov. MIREK TÓDA, Rím