Pútnici, ktorí sa už nemohli pokloniť pápežovi, sa na noc utáborili pred zátarasmi a dúfali, že sa dostanú na pohreb. FOTO - REUTERS |
Pápež Ján Pavol II. napriek tomu, že to vždy verejne odmietal, uvažoval o rezignácii. Napísal to do svojej poslednej vôle, ktorú včera zverejnil Vatikán.
Aj vatikánski pozorovatelia sú prekvapení: vedeli, že pápež veľmi trpel a na odchod myslel, nepredpokladali však, že to napíše aj do dokumentu určeného na zverejnenie. Teraz hovoria, že to ešte viac ukazuje pápežovu ľudskosť, ale aj vernosť cirkvi a Bohu.
Kríza a pochybnosti o zotrvaní v úrade prišli v roku 2000. Z tohto obdobia pochádza aj posledný zápis: pápeža naplno zasiahla Parkinsonova choroba, dosiahol osemdesiatku a cirkev vstupovala do tretieho milénia. Pravdepodobne cítil, že jeho život už nebude dlhý: spomínal na Poľsko, svojich mŕtvych príbuzných aj atentát v roku 1981, ktorý prežil vďaka "zázraku".
Ján Pavol II. sa obával, či bude vo svojom stave schopný previesť cirkev do nového tisícročia.
Analytik BBC Peter Gould tvrdí, že Ján Pavol II. zvažoval, či je vhodné, aby v osemdesiatke, teda vo veku, keď už kardináli nemôžu voliť pápeža, zostával na svojom poste. Ak už nemôže voliť pápeža, môže byť ešte pápežom?
Ján Pavol II. sa rozhodol zotrvať: cirkev v moderných časoch totiž nepozná prípad "penzionovaného" pápeža. Takisto si povedal, že všetko nechá na Božej vôli. "Dúfam, že On mi pomôže rozoznať ako dlho musím pokračovať v tejto službe."
Pätnásťstranovú poslednú vôľu písal 26 rokov na šesťkrát, vždy v pôstnom období pred Veľkou nocou v poľštine. Americký kardinál Francis George pre CNN o nej povedal, že je to "dojímavý duchovný testament človeka, ktorý žil s Pánom".
Pápež v ňom naznačoval, že by chcel byť pochovaný doma, v čo Poliaci ešte krátko po jeho smrti dúfali. Neskôr však napísal, že toto rozhodnutie ponechá na kolégium kardinálov. Tí sa zhodli, že bude pochovaný vo Vatikáne. Rešpektovali ale jeho želanie, aby ho pochovali do zeme.
V testamente Ján Pavol II. konkrétne spomína len dvoch žijúcich ľudí: svojho osobného tajomníka Stanislawa Dziwisza a bývalého rímskeho rabína Elia Toaffa (toho však nie menovite). Dziwiszovi už v zápiskoch z roku 1979 okrem vďaky za službu nariadil, aby sa postaral o jeho osobné veci a spálil jeho osobné poznámky. Jeho osobný tajomník ho údajne v posledných minútach života držal za ruku a dnes mu zahalí tvár hodvábnym závojom.
Rabín Elio Toaff bol v roku 1986 hostiteľom pápeža v rímskej synagóge. Ján Pavol II. bol prvým pápežom v histórii, ktorý vstúpil do synagógy. Toaffov hovorca agentúre AP povedal, že rabín sa cíti zmienkou v pápežovom testamente veľmi poctený.
Pápež sa v poslednej vôli dotkol aj politiky: vyjadril spokojnosť nad tým, že studená vojna sa skončila bez použitia jadrovej zbrane.
Takisto v nej poďakoval všetkým, ktorých stretol vo svojom živote. Testament zakončil vetou: Do tvojich rúk Pane, porúčam svojho ducha. Podľa kresťanskej tradície to boli posledné slová Ježiša na kríži.