Oľga Belešová (vpravo) je scenáristkou a moderátorkou tých dielov kultúrneho magazínu Umenie 05, ktoré sú venované divadlu, Zuzana Belková má na starosti literatúru. FOTO SME - PAVOL MAJER |
V marci začala Slovenská televízia vysielať na Dvojke dve nové relácie o kultúre. Presnejšie, jednu staronovú, keďže magazín pre alternatívnu hudbu Metro sa na obrazovku po vlaňajšom zrušení vracia v inovovanej podobe (viac o ňom informujeme v samostatnom článku).
Skutočnou novinkou je magazín Umenie 05, ktorý sa venuje striedavo literatúre, divadlu, vizuálnemu umeniu a vážnej hudbe. "Relácia zámerne nemá jednotnú schému s pravidelnými rubrikami, každá oblasť umenia má svoj vlastný tvorivý tím," hovorí Pavol Rankov, ktorý ako dramaturg pre literatúru a divadlo spolupracuje s režisérom Petrom Krištúfkom a moderátorkami Zuzanou Belkovou a Oľgou Belešovou, pričom obe sú aj autorkami scenára.
Snaha o spravodlivý výber
Práve skutočnosť, že ide vlastne o autorské programy, určuje popri širokospektrálnosti záberu aj žánrovú pestrosť relácie. To sa dá povedať aj o dieloch o vizuálnom umení a vážnej hudbe, ktoré vznikajú spoluprácou dramaturgičky Ildikó Schreiberovej s Alexandrou Kusou a Ivanom Ostrochovským resp. Ingrid Královou a Petrom Zagarom.
"Naším cieľom je zaujať čo najširšiu verejnosť, pripravovať populárny magazín aj s aktuálnymi informáciami či pozvánkami na podujatia, a nie odborný program pre špecialistov," pokračuje Rankov. Koniec-koncov, časový rozsah dvadsiatich piatich minút už vopred vylučuje možnosť venovať sa niektorej téme alebo osobnosti hlbšie a podrobnejšie. "Navyše si uvedomujeme, že pri týždňovej periodicite (a pri letnej prestávke) vytvoríme do konca roka z každej oblasti umenia v najlepšom prípade desať magazínov, a tak sa pri výbere snažíme byť čo najspravodlivejší."
Magazín je teda zatiaľ plánovaný na tento rok. "Keď budeme dobrí, budeme pokračovať," hovorí Rankov. Kedy budú dobrí? "Myslím, že ak sledovanosť relácie bude jedno- až dvojpercentná. To je takmer stotisíc ľudí, a pre takýto počet sa to oplatí vyrábať. Samozrejme, toto číslo kolíše, napríklad divadlo má určite vyššiu sledovanosť ako vážna hudba."
Nedeľa večer je lukratívna pre všetkých
Jednu z kľúčových úloh tu má vysielací čas relácie. Umenie 05 nasadila Slovenská televízia na nedeľu večer, čo je určite veľmi lukratívny termín. Druhou stranou tej istej mince je, že rovnako lukratívny je aj pre ostatné televízie, a tak sa relácia musí presadiť v silnej konkurencii.
Nedeľný večer pripadá vhodný na vysielanie kultúrneho periodika aj Českej televízii, ktorá na druhý program zaradila magazín Kultúra.cz, ten vďaka svojmu neskoršiemu začiatku síce nie je priamou konkurenciou, ale umožňuje divákom i tvorcom vítanú konfrontáciu. Pravda, jeho štruktúra je úplne odlišná, každá relácia je venovaná vždy jednému mestu - Prahe, Brnu či Ostrave, pričom v pravidelných, krátkych, niekedy priam bleskových vstupoch informuje o všetkých druhoch umenia.
"Podľa mňa je Kultúra.cz viac komerčnejšia, divácky menej náročná, no treba brať do úvahy fakt, že v Česku majú viac pravidelných programov o umení a kultúre,"
hovorí Rankov. "My sa musíme zmestiť so všetkým do jedného formátu."
S tým súvisí aj snaha o vyvážené zastúpenie slovenského a zahraničného diania. "Napríklad pri literatúre je každá druhá relácia venovaná domácej téme, po otázke, či a aký je literárny život na Slovensku, teraz pripravujeme program o mladých slovenských autorkách. Ale aj celosvetové témy sa snažíme prezentovať v domácom kontexte."
Práve v literatúre sa totiž vníma prvok "zahraničnosti" oveľa viac ako trebárs u divadla. "Tam málokomu napadne pozastaviť sa nad tým, ak sa príliš často hrajú diela mimoslovenských autorov."
Odpoveď na kardinálnu otázku, či má Umenie 05 vzdelávať alebo zabávať, Pavol Rankov pozná ("Najradšej by som vzdelával zábavnými prostriedkami"), ale rovnako vie, že jej uskutočnenie je veľmi ťažké. "Myslím, že zatiaľ sa to do istej miery darí pri programoch o divadle."