Vladimír Mečiar si vybral hotel Kyjev ako tradičné miesto na stretnutie so svojimi sympatizantmi. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ |
aj na otázku, prečo nebol na Slovensku vyhlásený štátny smútok, keď tak urobil aj Fidel Castro na Kube.
"Vieme poradiť Castrovi, čo má urobiť na Kube a pritom vyzeráme ako Kubovia doma," hovoril Mečiar. Keď boli teroristické útoky 11. septembra v USA, tak sme podľa Mečiara "smútok realizovali".
Mečiar sa venoval aj minulosti. O KSS povedal, že táto strana bola uznaná za legálnu, bez akejkoľvek zodpovednosti sa vyňali všetky nomenklatúrne kádre a urobil sa generálny pardon. Občanom vysvetľoval, že táto strana mala pred rokom 1989 v rukách viacero zložiek vrátane ŠtB. Problém ŠtB nie je podľa neho nový. Mečiar hovoril, že vznikol v roku 1990 hrami na ministerstve vnútra, keď sa hľadali spisy niektorých ústavných činiteľov, aby sa s týmito spismi urobila istá politická hra a príprava na voľby v roku 1990 a v roku 1992. "Vtedy sa začala tzv. agentománia."
Mečiar povedal, že má pred sebou tri tváre. Jedna tvár je člena Predsedníctva ÚV KSS, za socializmu vysoko angažovaného, ktorého viac ako 50 percent občanov zvolilo za slovenského prezidenta.
Ďalej tvár majora ŠtB, ktorý je dnes strašne bohatý človek, má vplyv v médiách, sponzoruje politiku, má spoločenské uznanie a nikdy mu to nikto nevytkne, že bol vysokým dôstojníkom ŠtB.
A má pred sebou tvár duchovného, ktorý nikdy nezradil vec cirkvi, ale v istom okamihu štátnym orgánom povedal, že dobre, ale spoluprácu nevykonával a dnes je pred spoločnosťou vinný len tento duchovný. "Nie je to správne."
Langošov Ústav pamäti národa pracuje podľa šéfa HZDS s neúplnou dokumentáciou. "Očistiť od minulosti sa treba, ale netreba pritom narobiť nové chyby," tvrdil. Podľa Mečiara bude veľa sporov na ochranu osobnej cti a každý bude víťazný. "Čiže tí hore sa pomerili, a vy dolu sa žerte ďalej. Vinní vtedy, budú vinní aj v tomto režime."
Mečiar pri vnútropolitickom expozé opäť poprel akékoľvek dohody s SDKÚ a ďalšími vládnymi stranami o budúcej vláde. Naopak, poverený poslanec v mene šéfa Smeru Roberta Fica podľa Mečiara ponúkol Mikulášovi Dzurindovi tretíkrát predsednícke miesto vo vláde.
Mečiar odmietol, že by boli v HZDS konflikty. Nepáči sa mu však, že niektorí členovia HZDS rozprávajú len do médií, ale na straníckych schôdzach sú ticho. Priaznivcom naznačil, že predsedom HZDS bude aj po júnovom sneme. Nechce sa však dostať do situácie - vážení povstaňte, prinášajú predsedu.
Mečiar musel reagovať aj na výčitku, že kedysi do parlamentu kandidovala aj Nora Mojsejová z Košíc. "Pani Mojsejová sa vtedy volala pani Kašajová a ja žasnem, akú zmenu s tou ženou urobilo druhé manželstvo. To je druhý človek," bola jeho poznámka a viac odmietol povedať.
Na mítingu boli viacerí poslanci HZDS, prišla aj bývalá ministerka zahraničia Zdenka Kramplová. Mečiar ju kedysi nazval hruštičkou húževnatou, dnes sa vraj opäť chystá na výslnie v HZDS.
IGOR STUPŇAN