Bratislava 6. apríla (TASR) Zmapovať výtvarnú scénu na Slovensku po roku 1970 sa pokúša druhý diel výpravnej publikácie Galandovci, ktorú v utorok uviedli do života v priestoroch Národného osvetového centra.
Takmer štyristostranový výber prináša stovky kvalitných reprodukcií maliarskej, sochárskej a grafickej tvorby Andreja Barčíka, Vladimíra Kompánka, Rudolfa Krivoša, Milana Laluhu, Andreja Rudavského, Ivana Štubňu a Pavla Tótha, dokumentujúcich zložité obdobie po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy.
Podľa autora knihy, kurátora Juraja Mojžiša je druhý diel Galandovcov "svedectvom o tom, že napriek normalizačnému nátlaku a oficiálnym tendenciám, aby umenie bolo opäť usmievavé a socialistické," vznikalo na Slovensku kvalitné skutočné umenie. Pôvodne deväťčlenná skupina Mikuláša Galandu vznikla v roku 1957 s úmyslom nadviazať na odkaz Slovenskej výtvarnej moderny. V neskoršom vývoji jej predstaviteľov z centra výtvarného diania odsunuli na okraj s obmedzenými možnosťami vystavovania, prezentácie a slabým zastúpením v zbierkach.
Krstným otcom sa, tak ako pri prvom diele publikácie, stal minister kultúry SR Rudolf Chmel.