Momentálne patrí únia viac Západu, tento stav by sa však mal čoskoro zmeniť, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).
Desať kandidátskych krajín, ktoré sú vymenované v dokumentoch z Laekenu, sa stáva pomaly, ale isto účastníkom ostrých debát o ceste a cieľoch európskej integrácie. V diskusiách ide predovšetkým o akceptovanie európskeho modelu v krajinách strednej a východnej Európy (SVE).
Bolo by chybou, keby sa naliehanie týchto krajín stať sa členmi únie čo najskôr, pripisovalo len príťažlivosti samotného integračného modelu. V skutočnosti sú ich dôvody oveľa rôznorodejšie, uvádza ďalej nemecký denník. Najdôležitejším z nich je historická príslušnosť k Európe.
Ďalším je skutočnosť, že pre krajiny SVE neexistuje iná alternatíva ako politické, vojenské a hospodárske spojenie so západoeurópskymi trhovo orientovanými demokraciami. Zdá sa, že integrácia štátov strednej a východnej Európy do EÚ je najlepšou cestou ako zabezpečiť výdobytky spoločenských zmien po páde komunizmu a nenechať sa vtesnať do rôznych medzičlánkov a paktov, ako sa to stalo napríklad v dôsledku dohôd z Jalty.
Bez ohľadu na termín vstupu zostáva integrovanie postkomunistických krajín najdôležitejšou úlohou únie. Môže sa však stať, že oveľa komplikovanejšie ako samotné rokovania o vstupe bude v rámci únie hľadanie spoločného menovateľa pre odlišné politické kultúry. Čím skôr sa Západ vzdá ilúzie, že rozšírenie únie smerom na východ spočíva len v prenose západoeurópskeho integračného modelu na postkomunistické krajiny, o to menšie bude sklamanie nad výsledkom rozširovacieho procesu, uzatvára FAZ.
jč ed