Stará indiánska legenda hovorí, .že brusnice sú dar veľkého ducha Manitua. Vedecké výskumy ukazujú, že brusniciam môžeme byť za veľa vďační. Pomáhajú liečiť množstvo nepríjemných civilizačných chorôb a mnohé účinky sa stále skúmajú. Kytičku brusníc podľa legendy priniesla z nebies v zobáku holubica a pustila ju vo vresoviskách na severovýchodnom pobreží Severnej Ameriky. Indiáni z oblasti Cape Cod dali červeným bobuliam podľa ich horkej chuti názov Ibimi - horké bobule. O stovky rokov neskôr spoznali brusnice aj Európania.
Dlho pred príchodom bielych osadníkov používali indiáni brusnice na obklady pri liečbe rán spôsobených jedovatými šípmi.
V sedemnástom storočí začali noví osadníci používať brusnice napríklad pri žalúdočných a pečeňových ťažkostiach, chorobách krvného obehu alebo nádorových ochoreniach. V kuchyniach nových osadníkov sa brusnice začali používať s javorovým sirupom, pridávali sa do kompótov a omáčok k mäsu, pečeni a podobne. Námorníci používali brusnice bohaté na vitamín C, aby nedostali skorbut.
Zberajú sa kurióznym spôsobom
Pravé veľké brusnice rastú na kanadských a čiastočne i amerických poliach. Kvitnú koncom júna a každý rok sa zbierajú v septembri a októbri. Zbierajú sa kurióznym spôsobom. Polia sú zaplavené vodou a keď sa hladina rozčerí, zrelé brusnice vyplávajú na povrch. Úmornú ručnú prácu nahradili špeciálne zberové stroje. V zimných mesiacoch sa polia opäť zaplavujú, dôvodom je ochrana výhonkov. Keď sa vytvorí ľadová vrstva, krehké stonky sú chránené pred nepriaznivými vplyvmi. Raz za niekoľko rokov sa pokryje ľad vrstvou piesku, čím sa podporí drenáž a prevencia proti burine a hmyzím škodcom.
Vedci skúmajú ich jedinečné účinky
Preventívne a liečebné účinky brusníc boli celé roky vo vedeckých kruhoch nepovšimnuté. Až v posledných dvadsiatich rokoch sa vedci renomovaných svetových kliník začali venovať serióznym výskumom. Zistili napríklad, že kyselina elagiková, ktorú brusnice obsahujú, dokáže ničiť baktérie spôsobujúce urologické ochorenia, najmä zápaly močových ciest. Len ľudia, ktorí majú tieto problémy vedia, ako ťažko sa s nimi bojuje a koľko antibiotík musia hltať, aby sa zápalov na nejaký čas zbavili. Množstvo štúdií potvrdzuje jedinečný účinok brusníc pri prevencii a liečbe infekcií močových ciest, zápaloch obličiek, inkontinencii, zápaloch prostaty, menštruačných bolestiach a problémoch pohybového ústrojenstva. Okrem toho pôsobia brusnice ako vynikajúci prírodný antioxidant.
Podľa výskumov na Scrantonskej univerzite v Pensylvánii, ktoré uverejnil v decembri 2001 Joe a Vinson, majú brusnice vynikajúce účinky aj v boji proti rakovine, infarktu a chorobám srdca. Dokonca lepšie než roky favorizovaná brokolica. Najúčinnejšie sú čerstvé a sušené brusnice. V tesnom závese za nimi je brusnicová marmeláda a potom s veľkým odstupom brusnicová šťava a ďalšie výrobky. (pr)