Aj vám vyskočili s prvým jarným slniečkom malé drobné hnedé fliačiky? Netrápte sa. Majú ich aj sveto-známe modelky a herečky. Pehy sa už dlhšie nepovažujú za chybičku krásy, pre ktorú sa treba trápiť, rozčuľovať či zháňať neraz pochybné rady na ich odstránenie.
Pehavá tvár a hrdzavé odtiene vlasov sú predsa "in". Aj pehy majú svoje čaro. Na druhej strane niet sporu o tom, že pleť pehavých ľudí je citlivejšia, pehy však nie sú bezprostrednou príčinou vzniku kožných ochorení ani rakoviny kože. Sú jedným z problémov, ktoré sa iba "vezú" pri onkologických ochoreniach citlivej pokožky.
Genetické vlohy
"Každý človek má o svojom zovňajšku istú predstavu. Ak sa s ňou obraz v zrkadle nezhoduje, býva nespokojný," hovorí odborná kožná lekárka MUDr. Eva Škutilová. Pehy sú výsadou určitého typu a farby pleti. Ak ich je priveľa, sú istým hendikepom, najmä pre mladšie vekové skupiny. Kožní lekári sa usilujú takto "postihnutým" vysvetliť, že pehy nie sú nijakou pohromou. Hnedé fliačiky, ktoré sa často v rodinách dedia, sú vlastne zhluky pigmentu. Bunky, ktoré tvoria kožné farbivo melanín, ho jednoducho produkujú viac. Hnedé zrnká sú však umiestnené pomerne hlboko v základnej vrstve pokožky, preto nie je jednoduché ich odstrániť. Všetky liečebné postupy si vyžadujú veľkú trpezlivosť.
Ambulancie kožných lekárov a kozmetické salóny navštevujú pre pehy najmä mladí ľudia. S pribúdajúcim vekom si zvyčajne na svoj obraz v zrkadle zvyknú a napokon sa s ním uspokoja.
Bieliť, či nebieliť
Kozmetické salóny, zdravotnícke zariadenia aj lekárne ponúkajú širokú paletu bieliacich krémov. Môže ich lekár dermatológ s čistým svedomím odporučiť? "Ak prípravky sú na našom trhu riadne zaregistrované a prešli všetkými schvaľovacími postupmi, nemáme námietky," hovorí MUDr. Škutilová. "Starostlivosť o pokožku, najmä používanie bieliacich prípravkov, si však vyžaduje predovšetkým sebadisciplínu a intenzívnu spoluprácu s lekárom. Kým naordinujem liečbu, usilujem sa "postihnutého" presvedčiť, že pehy sú súčasťou imidžu. Ak sa však s problémom nevie vyrovnať, najprv mu odporučím preventívne opatrenia. Keď sa pacient rozhodne pre bielenie pleti, musí sa počas celej liečby disciplinovane vyhýbať UV žiareniu."
Prípravky na noc i deň
Čo sa deje s pokožkou, ak sa niekto rozhodne pre vybielenie pleti? Doktorka Škutilová hovorí, že všetko závisí od použitej metódy. Zväčša ide o chemický peeling. Donedávna sa používali prípravky na báze ortuti, dnes sú zväčša vyrobené z ovocných kyselín AHA alebo karoténu. Sú však aj iné možnosti, napríklad vybielenie laserovým lúčom. Bieliace prípravky sa vždy aplikujú na noc a ochranné krémy s najvyšším ochranným faktorom proti UV žiareniu ráno. Ak pacient poruší tieto zásady, pehy sa opäť zvýraznia.
Bielenie pleti sa neodporúča v lete, vtedy sa pacient nemôže vyhnúť UV žiareniu. Pri ideálnej spolupráci lekára a pacienta sú výsledky liečby dobré. Predpokladá to však disciplínu pacienta, inak sa nedá očakávať trvalý účinok liečby. n