Je tu čas ležania v tráve. Začína sa čas, ktorý žičí láske. Básnici o nej spievajú ódy, psychiatri ju označujú za diagnózu, sexuológovia z nej žijú, endokrinológovia však v nej vidia obyčajnú chémiu. Viete čo, sa podľa nich deje v našom tele, keď začína láska?
Pozrime sa, ako to vyzerá v našom vnútri od prvej schôdzky.
Adrenalín v krvi prudko stúpa, zorničky sa rozširujú a srdce bije ako o preteky. On aj ona sa ľahko červenajú, trošku sa potia a žľazy na hlave produkujú viac mazu, takže vlasy sú žiarivejšie. Už pri spomienke
na partnera mozog produkuje nezvyčajné množstvo dopamínu, ktorý spôsobuje pocit šťastia.
Na druhej schôdzke sa rozpúta v organizme doslova búrka chemických reakcií.
Mozog je zaplavený hormónmi a telo dostane ďalšiu dávku dopamínu. Chemický koktail z norepinefrínu a fenyletylamínu privádza do stavu blaženosti.
Je to lepšie ako zjesť niekoľko čokoládových tyčiniek - hoci chemické reakcie organizmu sú podobné.
V intímnej atmosfére, napríklad pri večeri pri sviečkach telo produkuje oxytocín. Jeho hladina stúpa s každým dotykom.
Spomienky na partnera vyvolávajú stále vyššiu produkciu chemických látok, ktoré navodzujú stav blaženosti. Nastáva absolútny stav zamilovanosti. Rovnako ako ľudia závislí na drogách, aj zamilovaní stále potrebujú vyššie dávky dopamínu, oxytocínu, fenyletylénu
a ďalších chemických látok.
To však organizmus dlhší čas nevydrží. Postupne produkuje týchto látok stále menej a menej. Túžba po tom, aby sme boli stále spolu, mizne.
Láska slabne, vytráca sa. Vedci vtedy tvrdia: ide o normálne pôsobenie chemických procesov.
Môže však nastať aj ďalšie štádium- kvalitatívne odlišné, ale rovnako príjemné - telá začnú produkovať endorfíny, ktoré prinášajú príjemný stav upokojenia tela a mysle. Nie je to už vášeň ako na začiatku, je to omnoho stabilnejšia chemická reakcia. Aj v tomto štádiu môžu mať ľudia pocit, že nemôžu bez seba žiť. Endorfíny môže telo produkovať veľmi dlho, a preto tento typ lásky môže byť omnoho stálejší - je to možno tá pravá láska na celý život.
JANA ŠIMKOVÁ