Možno sa práve chystáte na hory alebo k moru. Nezabudnite na dobré slnečné okuliare. Je čas pohľadať ich alebo si jedny dobré kúpiť. Pokazené okuliare totiž rovná sa pokazená dovolenka.
Slnečné okuliare nás nesmú sklamať práve tam, kde ich najviac potrebujeme, kde si chceme užiť a musíme sa chrániť.
Možno netušíte, koľko ľudí sa snaží ušetriť práve na okuliaroch. Iba 15 percent z predaných okuliarov si ľudia kupujú v špecializovaných predajniach s optikou. Pritom je doslova nebezpečné nosiť okuliare neznámeho pôvodu, bez UV filtra, kúpené u neznámych predajcov na trhoviskách. Nekvalitne vyrobené tmavé sklá môžu totiž spôsobiť otvorenie zreničiek, pri ktorom do oka bez zábrany vniká škodlivé žiarenie.
Lacné okuliare sa môžu už pri krátkodobom používaní pokaziť, rám stráca funkčnosť, vypadávajú sklá, skrutky, stranice.
Cena za opravu takýchto okuliarov môže niekoľkonásobne prevyšovať cenu, za ktorú boli kúpené. Väčšina takýchto okuliarov sa opraviť ani nedá.
Pozor, aj jarné slnko tiež ničí zrak
Ak sa nikam nechystáte, vedzte, že ani slovenské domáce jarné slniečko nie je k našim očiam o nič prívetivejšie ako to ostré horské či morské. Podľa lekárov sa v zásade od letného neodlišuje. Rozdiel je iba v intenzite zaťaženia oka UV žiarením a viditeľným žiarením.
MUDr. Ján Zváč, primár očného oddelenia ružinovskej nemocnice varuje: " Pri ostrom slnečnom svetle oko nielenže zle vidí, ale zasahujú ho aj škodlivé UV lúče. Všetky tri typy ultrafialového žiarenia môžu zapríčiniť bolestivé poškodenie oka. Najnebezpečnejšie je UVB žiarenie, ktoré môže zapríčiniť dočasnú stratu zraku, ale aj sivý zákal."
Slnečné okuliare nielen chránia oči, ale chránia nás aj pred vráskami. Na slnku totiž automaticky pri-vierame viečka, žmúrime a po čase s hrôzou zisťujeme, že sa nám okolo očí vytvorili vejáriky z vrások.
Dilema: ktoré si kúpiť?
Mnohí pri výbere okuliarov riešia dve dilemy: pre akú farbu skiel sa rozhodnúť? Kúpiť si okuliare z plastu alebo skla? Farba je skôr módnou záležitosťou. Plastové organické sklá sú mimoriadne odolné voči chemikáliám a dajú sa ľahko farebne tónovať. Ich prednosti sú v nízkej hmotnosti a dobrej pevnosti. Väčšina svetovej produkcie slnečných okuliarov má plastické sklá.
"Pri farbách je dôležité tónovanie," hovorí MUDr. Zváč. "Nie všetky farebné odtiene či intenzita tieňovania sú však vhodné pre každého. Najviac UV lúčov zachytí zelený a sivý odtieň slnečných okuliarov."
Na intenzitu slnečného žiarenia pohotovo reagujú fototropné sklá, ktoré obsahujú halogenidy. Pri UV žiarení sklá stmavnú, v prítmí alebo v uzavretých miestnostiach zblednú. Výhodou je, že pri umelom svetle sa farba skiel nemení a možno ich používať aj pri jazde autom večer i v noci.
Tip Ideálne sklo slnečných okuliarov má byť neutrálne, ktoré ne-skresľuje a dovoľuje vidieť pestrú škálu odtieňov v prirodzených farbách. Dostatočné farebné vnímanie zabezpečuje najmä hnedé a sivé sfarbenie skiel. Komfort zvyšuje aj antireflexná polarizačná úprava skiel okuliarov. Odporúčajú sa najmä pri silnom žiarení na horách alebo pri vode.