aj keby ho Marčok nepodpísal.
Mesačná odmena, ktorú sami sebe poslanci schválili, je s platnosťou od začiatku roka 15-tisíc korún a predsedovia poslaneckých komisií dostanú mesačne ešte o 3,5-tisíca korún viac. Obidvoch podpredsedov zo strán väčšinovej koalície, ktorá ovláda regionálny parlament, budú odmeňovať
25-tisícami mesačne. Pôvodne dostávali 19-tisíc korún. Od roku 2003 stúpli odmeny poslancom o desaťtisíc korún.
Predseda Marčok nesúhlasil so zvyšovaním odmien poslancov a ešte v polovici februára povedal, že uznesenie nepodpíše. Zvyšovanie nie je v súčasnej ekonomickej situácii odôvodnené, tvrdil Marčok. Poslanci však Marčokov protest prehliadli a včera odmeny odhlasovali tri štvrtiny regionálnych poslancov.
Regionálni poslanci si zvyšovali mesačné odmeny aj začiatkom minulého roka z päť- na deväťtisíc korún. Šéf banskobystrickej regionálnej samosprávy Marčok vidí v budúcnosti riešenie problému odmien v profesionalizácii poslancov. O zákonnej úprave rokoval už aj s poslancami národnej rady. V tejto súvislosti však hovoril aj o znížení počtu poslancov z dnešných 49 na približne polovicu. Odmeňovanie poslancov regionálneho parlamentu si pravdepodobne v najbližšom období vyžiada aj ďalšie úpravy. Približne štvrtina poslancov totiž pracuje v štátnych alebo samosprávnych úradoch na postoch prednostov úradov či primátorov a starostov.
"Zdvojené príjmy by sa v budúcnosti dali vylúčiť zákonom alebo profesionalizáciou poslancov," povedal Marčok.
Niektorí poslanci samosprávneho kraja sú zároveň poslancami mestského zastupiteľstva a majú aj civilné zamestnanie, mesačne poberajú tri platy.
Poslanec Martin Baník navrhoval, aby zmena výšky odmien poslancov závisela od zverejnenia výšky ročnej inflácie Slovenským štatistickým úradom. Tento návrh však vedenie úradu nepodporuje.
(wm)