Celá Európa má vinou teplého vlaňajška nadbytok obilia a problém ho predať. V Česku ho budú riešiť využitím obilia ako paliva. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK |
Riešenie má dvojaký efekt: farmárom pomôže zbaviť sa prebytočných zásob, ktoré sa len ťažko predávajú, pretože nadúroda bola v celej Európe, a ČEZ získa relatívne lacné palivo. Cena obilia v dôsledku nadbytku klesla a pre ČEZ je výhodné ho kupovať za trhové ceny. "Definitívne rozhodnutie zatiaľ nepadlo, musíme ešte získať príslušné povolenia a posudzujeme aj etickú stránku tohto kroku, povedal Hospodárskym novinám hovorca ČEZ Ladislav Kříž.
S riešením sú spokojné aj profesionálne organizácie roľníkov v Čechách. Šéf poľnohospodárskeho zväzu Miroslav Jirovský tvrdí, že sa touto cestou využije obilie horšej kvality, poľnohospodári dostanú aspoň nejaké peniaze a uvoľnia sa sklady pre novú úrodu.
Podľa novín je obilie atraktívne ako palivo najmä vďaka prepadu jeho cien. V porovnaní s minulým rokom cena kvalitného obilia klesla z 4500 na 2700 českých korún za tonu. Spálenie obilia by uvítal aj štát, pretože podľa pravidiel Európskej únie musí všetku ponúkanú potravinársku pšenicu vykúpiť za 3100 korún. Keďže bola vlaňajšia úroda extrémne vysoká a štát má tiež obmedzené kapacitné možnosti skladov, uvíta každý úbytok zrna z preplneného trhu. Podľa odhadov pestovateľov zostane v skladoch v čase žatvy ešte okolo 1,5 milióna ton obilia z minulého roku, napísali Hospodářske noviny.
Slovensko má rovnaký problém s nadbytkom obilia a predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec nevylučuje ani podobné riešenie ako v Česku. "Takéto využitie obilia je síce z ľudského hľadiska neetické, ale z ekonomického prirodzené." Oravec si vie predstaviť aj iné možnosti jeho využitia. "Napríklad pri výrobe liehovín," povedal Oravec.
(eko)