FOTO - TASR
BRATISLAVA - Státisíce ľudí na Slovensku vlastnia majetkový podiel v rôznych poľnohospodárskych družstvách, ktorý vznikol dobrovoľným alebo nedobrovoľným vložením nejakého majetku do bývalých jednotných roľníckych družstiev. Tým, ktorí po transformácii družstiev preukázali vlastníctvo k časti majetku, by mali existujúce poľnohospodárske družstvá do konca mája vydať tzv. podielnické listy. Tento cenný papier vyjadrí majetkovú účasť v družstve a jeho držiteľ bude mať právo aj na podiel zo zisku. Zároveň svoj podiel bude môcť kedykoľvek predať.
Podielnici musia do banky
Jednou z podmienok na to, aby mohli družstvá podielnické listy svojim majiteľom vydať, je otvorenie si tzv. majetkového účtu v Centrálnom depozitári cenných papierov (nástupca Strediska cenných papierov, ktorý vedie účty majiteľov všetkých cenných papierov). Ten si musia majitelia otvoriť ešte predtým, ako družstvo vydá podielnické listy. Svojich podielnikov na to upozorňujú aj poľnohospodárske družstvá doporučeným listom a inzerátmi v novinách.
Potrebný majetkový účet na evidenciu cenných papierov si podielnici môžu založiť u jedného z obchodníkov s cennými papiermi. Tými sú takmer všetky banky. Poplatky za vedenie takéhoto účtu sú od 200 do 1200 korún ročne. VÚB banka ponúka vedenie takéhoto účtu bezplatne, ak nominálna hodnota cenných papierov na účte nepresiahne 10-tisíc korún. K týmto poplatkom si však treba pripočítať poplatky za vedenie bežného účtu, ktorým niektoré banky podmieňujú otvorenie si majetkového účtu v banke. Tie sa pohybujú okolo 400 korún ročne v závislosti od balíka služieb. Poštová banka, OTP Banka, Dexia banka ani UniBanka bežný účet nevyžadujú. Majetkový účet je možné založiť si v pobočke banky osobne. Poštová banka umožňuje zriadenie účtu aj písomne - bez osobnej návštevy banky, v tom prípade však musia byť podpisy notársky overené.
Bez listu prepadne zisk
V prípade, že si podielnik účet nezaloží alebo nepodá o ňom informácie družstvu, stráca šancu získať podielnický list. "Aj keď družstvo vydá podielnický list a podielnik nemá otvorený účet u centrálneho depozitára, list sa považuje za neplatný, keďže ho nemôže depozitár zaregistrovať," upozorňuje riaditeľ Zväzu poľnohospodárskych družstiev Zoltán Varga.
Bez podielnického listu podielnik stráca možnosť zúčastňovať sa na členských schôdzach družstva, dávať podnety, a súčasne aj na podiel zo zisku. Tak isto nemôže svoj podiel predať. "Majetkový podiel v družstve ani bez podielnického listu však nestráca," povedala hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Katarína Czajliková.
Ak však družstvo podielnické listy nevydá z vlastnej viny do konca mája, dokedy ich podľa zákona musia vydať všetky družstvá, podielnik si môže v družstve nárokovať pohľadávku - vrátenie majetku. Podielnici tak môžu družstvo uvrhnúť do likvidácie a pohľadávku vymáhať súdnou cestou. Podielnické listy ešte nevydalo asi 200 až 300 zo súčasných 800 družstiev. Odhaduje sa, že na Slovensku je asi 700-tisíc ľudí, ktorí sa o majetok v družstvách prihlásili a majú nárok na vydanie podielnických listov. Mnohí sú však takí, ktorí sa o podiel neprihlásili alebo o ňom ani nevedia.
Poľnohospodárskym družstvám sa začína dariť
Jedným z práv majiteľa podielnického listu je nárok na podiel zo zisku družstva. Hoci v minulých rokoch bolo skôr pravidlom, že poľnohospodárske družstvá končili so stratou, v posledných rokoch sa už družstvám začína dariť. Kým podľa súhrnných údajov Štatistického úradu v roku 2003 skončilo odvetvie poľnohospodárstva v takmer 2-miliardovej strate, v minulom roku dosiahlo zisk jednu miliardu korún.
"Za minulý rok bola ziskových vyše polovica družstiev na Slovensku," hovorí riaditeľ Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva Gejza Blaas. Predpokladá, že výsledky hospodárenia družstiev by mali byť z roka na rok lepšie. Podpisuje sa na tom aj vstup Slovenska do únie, ktorý pomohol najmä poľnohospodárom. "Je predpoklad, že družstvá na tom budú lepšie ako v minulosti, a to vďaka podpore z Európskej únie, ktorá prispieva značným podielom k tvorbe zisku. Pri dobrom manažmente sa to dá," myslí si Blaas.
Od ziskovosti družstva potom bude závisieť aj trhová hodnota podielnického listu, ktorý sa tak v budúcnosti môže ukázať ako lukratívny cenný papier. "O podielnické listy bude v budúcnosti záujem a skupovať ich budú chcieť najmä ľudia vo vedení družstva," tvrdí Blaas. "Napriek tomu, že s podielnickými listami budú na začiatku spojené len výdavky, radil by som, aby sa o ne podielnici zaujímali a majetkové účty si vytvorili," odporúča. (tc)
Čo je podielnický list
forma cenného papiera vyjadrujúci majetkový podiel v poľnohospodárskom družstve, ich držiteľ má právo:
* na výplatu podielu zo zisku,
* zúčastňovať sa na členských schôdzach družstva, na rokovaniach družstva a dávať podnety a návrhy,
* právo na spätné odkúpenie, právo byť prednostne uspokojený v rámci konkurzu a vyrovnania alebo likvidácie.