FOTO - ARCHÍV SME |
Dôraz sa kladie aj na to, ako "pekne" dokážu prácu napísať, či ako dodržiavajú okraje, alebo delia slová.
Pri uchádzaní o zamestnanie sa však od záujemcov vyžaduje životopis napísaný na počítači. "Životopis písaný rukou je dnes už raritou. Mnohí zamestnávatelia takéto životopisy ani nečítajú, pretože vypovedajú o tom, ako uchádzač o zamestnanie (ne)ovláda prácu s počítačom," potvrdili nám v personálnej agentúre. Ručne písané životopisy sa vyžadujú len minimálne, a to v prípadoch, ak chce firma z písma pomocou grafologického rozboru zistiť povahu uchádzača.
Dnes sa už takmer nepoužíva ani beletrizovaný životopis (jeden z tohtoročných žánrov slohových prác), ale v prevažnej väčšine štruktúrovaný životopis.
Nebude sa teda aj nová maturita meniť v súlade s požiadavkami doby?
"Písanie maturitných prác na počítači nie je na našich školách zatiaľ technicky možné. Každý žiak by musel mať svoj počítač a všetky by museli byť navzájom zosieťované a zároveň odpojené od internetu. A túto požiadavku dokáže zatiaľ splniť len málo škôl," hovorí Katarína Hincová, spoluautorka koncepcie novej maturity zo slovenčiny.
Dodáva, že v prevažnej väčšine európskych krajín sa maturitné písomky píšu ručne, a nie na počítači. "Na počítači môžu maturitné písomky písať len študenti, čo trpia takým druhom zdravotného postihnutia, ktorý im neumožňuje dobre písať rukou. V niektorých krajinách už experimentálne skúšajú písať slohové práce na počítačoch, ale sú to prevažne notebooky, ktoré sú v našich podmienkach finančne neúnosné," hovorí Hincová.