Tony Blair včera zverejnil asi najhoršie strážené politické tajomstvo, ktoré každý poznal - parlamentné voľby vo Veľkej Británii budú 5. mája. Posledné prieskumy verejnej mienky naznačujú, že po voľbách v rokoch 1997 a 2001, keď sa len čakalo, s akým náskokom labouristi zvíťazia, bude tohtoročný súboj napínavý.
Blair včera podľa tradície požiadal kráľovnú o rozpustenie parlamentu a pred svojím úradom na Downing street oznámil dátum volieb. "Je to veľká voľba, veľké rozhodnutie. Teraz sú bossmi ľudia, budú to oni, kto rozhodne," povedal a odišiel hneď do jedného z volebných obvodov.
Volebná kampaň beží už niekoľko týždňov. Favoritmi sú vládni labouristi, doťahujú sa akoby živou vodou pokropení konzervatívci a liberálni demokrati chcú dokázať, že Británia je už krajinou troch silných strán.
Voľby to budú svojím spôsobom historické. Ak v nich zvíťazí Blair, môže v dĺžke vládnutia prekonať konzervatívnu premiérku Margaret Thatcherovú, ktorá bola pri moci nepretržite 11 rokov. Ak by vyhrali konzeratívci, bol by to jeden z najšokujúcejších návratov k moci.
Šéf konzervatívcov Michel Howard dnes vedie sebavedomejšiu a jednotnejšiu stranu ako jeho nevýrazní predchodcovia a prináša témy ako boj s kriminalitou či s nezákonnými prisťahovalcami, ktoré oslovujú čoraz viac ľudí. Zároveň pripomína zlyhania vlády. "Voľba, ktorú majú pred sebou voliči 5. mája, je veľmi jasná. Buď odmenia Blaira za osem rokov nedodržaných sľubov, alebo môžu voliť konzervatívcov," povedal pred priaznivcami strany.
Labouristi po ôsmich rokoch pri moci pôsobia už menej presvedčivo, keď voličom vravia, že potrebujú ešte ďalší čas, aby zlepšili zdravotníctvo a školstvo. Vojna v Iraku mnohých skalných labouristických voličov rozhorčila. Prieskumy verejnej mienky uverejnené včera v troch denníkoch dali labouristom vedenie dvoch až troch percent a medzi rozhodnutými voličmi na tom boli dokonca lepšie konzervatívci.
MAREK CHORVATOVIČ