Spolužitie s vodou nás sprevádza od narodenia - radosť z vody je absolútne prirodzená a pohyb v nej zdravý. Plávanie priaznivo vplýva na chrbticu, svaly, prekrvuje a otužuje organizmus. Ak zvolíte správny postup pri výbere a realizácii bazénu, môžete si oddýchnuť vo vode trebárs aj každý deň. A ľahko si zvyknete aj na "mokré party" s rodinou alebo s priateľmi.
Najviac sa z bazénov tešia zrejme deti. "Výborné! Takže sa budeme môcť kúpať, aj keď bude v záhrade sneh!" Takáto reakcia potomka odštartuje niekedy u rodiča, ktorý sa o možnosti mať doma bazén iba letmo zmienil, komplikovanú reakciu. Listovanie v katalógoch bazénov rozličných tvarov a veľkostí vystriedajú úvahy o dĺžke životnosti jednotlivých materiálov, o umiestnení aj o využití bazénu. Veď kvalitný bazén si nekupujeme veľakrát v živote.
"Najskôr som uvažoval o malom zastrešenom bazéne v záhrade," hovorí Milan Petrovský. "Ale keď som sa začal podrobnejšie zaoberať jeho tvarom, cenou, nárokmi na údržbu a možnosťami využitia, dospel som k názoru, že lepšie využijeme bazén v dome. Rozhodli sme sa však halu s bazénom prepojiť presklenou stenou so záhradou."
K tomuto rozhodnutiu sa rodina dopracovala aj preto, že vnútorný bazén kladie menšie nároky na čistenie a údržbu vody. A keďže priestor vyhradený na bazén nebol príliš veľ-ký, rozhodli sa do neho zamontovať aj zariadenie na plávanie proti prúdu. Umiestnenie v dome zároveň umožnilo jednoduchšiu manipuláciu s prídavnými zariadeniami.
Väčšinu ľudí zláka pri budovaní bazénu možnosť zaplávať si doma v každú dennú i nočnú hodinu. Medzi jednotlivými realizáciami sú však veľké rozdiely - sú jednoduchšie a lacnejšie (napríklad kúpa nafukovacieho bazénu v hypermarkete) a náročnejšie (murované bazény zvláštnych tvarov, z prírodných materiálov, s protiprúdom a masážnymi tryskami, prepojené so saunou alebo obývacím kútom.
Najprv nazbierajte čo najviac informácií
Pri rozhodovaní o type a veľkosti bazénu je najlepšie poradiť sa s odborníkmi, prípadne zasurfovať si na internete. Heslo "bazény" vo vyhľadávači vám otvorí množstvo odkazov na stránky jednotlivých spoločností, ale aj na diskusné fóra, kde sa môžete dozvedieť mnoho zaujímavostí o dizajnérskych či technických novinkách, ale aj užitočné informácie o prípadných "muchách" jednotlivých riešení. Vždy uvažujte aj o tom, že k financovaniu bazénu treba prirátať aj sumy vynaložené na stavebnú prípravu, ktoré sa odvíjajú od náročnosti použitých postupov (vyhĺbenie, hydroizolácia, betónovanie, armatúry, elektroinštalácie, samotné osadenie vybraného typu a podobne). A každý rok vám tiež pribudnú výdavky aj na údržbu, ohrievanie, filtrovanie, vysávanie a dezinfekciu vody.
So stavbou sa však nemusíte trápiť. Tak ako pri rodinných domoch, aj pri bazénoch existuje možnosť, objednať si stavbu bazénu na kľúč, alebo si objednať pri realizácii aspoň dohľad odborného technického dozoru. Na menšie typy bazénov nebudete potrebovať ani stavebné povolenie.
Zvolili ste si už tvar?
Najpredávanejším (a najlacnejším) riešením sú plastové bazény do záhrad, ďalej laminátové druhy a bazény z ťažkých fólií. Okrem toho existujú i montované alebo betónové bazény. Keramické či polyesterové hydromasážne sú cenovo najnáročnejšie (tu sa cena počíta aj v státisícoch).
Najpopulárnejšie tvary bazénov sú kruh, piškóty (ľadvinky), niektorí volia aj rôzne oblúky. Takéto bazény sú efektné, ale ťažšie sa pre ne zhotovujú napríklad okraje alebo mobilné zastrešenie, aj rebríky sa k nim pristavujú zložitejšie, v porovnaní so štvorcovým alebo obdĺžnikovým bazénom.
Opaľovacie krémy a štvornohí miláčikovia zvyšujú nároky na údržbu
Na prevádzke bazénu sa dá ušetriť najmä serióznou starostlivosťou o jeho čistotu. Treba dbať na to, aby sa voda v bazéne dostatočne premiešala, preto treba voliť filtračné zariadenia vzhľadom na jeho veľkosť, ale aj predpokladanú záťaž - iné nároky na filtráciu vody má bazén v interiéri, iné záhradná bazén bez krytu. Okrem dokonalých filtrov (pieskových alebo s vymeniteľnými filtračnými vakmi) a dezinfekčných prístrojov (napríklad na báze ozónu), môžeme predĺžiť interval na údržbu bazénu aj technicky nenáročnými opatreniami: nebudeme v bazéne jesť, piť a nebudeme sa pred kúpaním natierať opaľovacími prostriedkami. K samozrejmostiam patrí, že bazén chránime pred padajúcim lístím, peľom a dažďom. Ďalším a niekedy "nepopulárnym" opatrením môže byť, že v bazéne nekúpeme domáce zvieratká.
Životnosť bazénu je rôzna - tiež závisí od zvoleného materiálu, údržby a terénu. Vystužené bazény z ťažkej fólie s akrylátovým povrchom majú životnosť väčšiu ako 15 rokov. Polyesterové, keramické, plastové a laminátové od 10 - 15 rokov a montované či detské plechové bazény s tenkými fóliami majú iba dvoj- až päťročnú životnosť. Stále však sledujeme priepustnosť vody a chyby materiálu, aby sme včas rekonštruovali poškodenú plochu.
Filtrovanie
Filtračné jednotky svojím výkonom musia zodpovedať ploche bazénu. Niektoré sú dômyselne zabudované napríklad do vstupných schodíkov bazénu. Ich súčasťou môže byť i ohrev a protiprúd. Ak je však bazén väčší a filtračná jednotka má slabší výkon, môže sa stať, že všetka voda v bazéne sa riadne nepremieša a nevymení, pretože jej v tom bráni slabé prúdenie a vratné prúdy. Premiešavanie vody zlepší umiestnenie trysiek vo viacerých bodoch.
Čo môže dopĺňať bazén
- Ohrievanie vody v bazéne (môže byť aj solárnymi kolektormi)
- Osvetlenie vnútorné i vonkajšie
- Schodíky a rebríky
- Kamenné sochy, obruby
- Čerpadlá
- Špeciálne trysky na plávanie proti prúdu, masáže, vírivky
- Filtre, prístroje na výrobu ozónu, prípadne UV-lampy.
- Kryty bazénov
- Sieťky, kefy, vysávače, teplomery
- Súprava na meranie kvality vody.
Kedy potrebujeme v bazéne chémiu?
- Na rýchlu dezinfekciu (napríklad chlórom)
- Na vytvorenie ideálnej hodnoty pH.
- Na rozpúšťanie usadenín vápnika a iných minerálov
- Na prekrytie zápachu chlóru (esencie s vôňou ihličia, vanilky, citrónu)
- Na zabraňovanie tvorby rias a zelenej vody
- Na odstránenie mastných nečistôt z okrajov bazénov