Tieto dve slová znamenajú vietor a vodu, základné formy životnej energie podľa starovekej čínskej náuky. Feng-šuej môže ovplyvňovať mnohé aspekty ľudského života, od vzťahov, cez zdravie a úspechy v zamestnaní, až po bývanie a pracovné prostredie.
V pôvodnom ponímaní išlo o to, aby nemerateľná životná energia (čchi) voľne prúdila a aby bolo v ľudskom živote a v prírode okolo neho rovnomerne zastúpených päť hlavných prvkov (oheň, zem, drevo, kov, voda) a päť zvierat (drak, had, korytnačka, tiger a vták Fénix). Prvky a zvieratá symbolizujú štyri svetové strany (alebo štyri ročné obdobia) a stred - východisko. Ideálom feng-šuej je harmónia - stav, keď energia prúdi prirodzene a voľne, ale nie príliš rýchlo alebo intenzívne.
Základné poučky a východiská feng-šuej dávajú zmysel aj podľa západnej logiky - stačí si len odmyslieť exotické zvieratá: dom by mal mať vpredu voľný výhľad na krajinu, zozadu by mal byť chránený plotom alebo stromami, nemal by vyčnievať na vrchole kopca, ani byť zapadnutý na dne rokliny. Ani v mrakodrapoch alebo v domoch týčiacich sa bez ochrany osamelo nad okolitým územím sa ľudia necítia bezpečne.
Prúdenie vody a energie
Voda je problematický prvok, ktorý môže obrazne i doslova dom "podmyť", treba pred ňou chrániť nielen základy, ale najmä zadnú stranu domu, ktorá je údajne slabšia a potrebuje oporu. Tečúca voda by mala byť umiestnená vpredu, kúsok od vchodu. Naopak stojatá voda (napríklad rybník alebo nefunkčný kanál) by nemala byť príliš blízko domu.
Ani vysvetľovanie prúdenia energie podľa čínskych poučiek nenaráža na úplne iné chápanie v západnom svete - feng-šuej tvrdí, že ľudia sa necítia dobre a rýchlo sa unavia na miestach, kde prúdi energia príliš rýchlo (mnohí asi budú súhlasiť s tým, že by neradi bývali v blízkosti letiska, alebo diaľnice). Menej ľudí si však uvedomuje, že za nepríjemným pocitom môže byť aj miesto, kde energia prakticky stojí (slepá ulička alebo uzavretý komplex domov).
Čo má byť na dračej strane záhrady a čo na tigrej strane domu
Pravidlá feng-šuej môžete uplatniť vtedy, keď si kupujete pozemok na stavbu, alebo uvažujete o umiestnení domu, aj keď si chcete kúpiť chatu. Pri kúpe bytu určite tiež rozhodujú faktory ako poloha (málokto sa teší z jedenásteho pochodia, najmä ak jediný výhľad máte na okná susedného činžiaku), dôležitá je aj blízkosť zelene či vody, hlučnosť okolia.
K rodinnému domu patrí aj záhrada, na ktorej formovanie, tvary a zloženie platia rovnaké princípy. Záhrada zvyčajne býva za domom alebo vedľa neho. Nemusí nutne pokrývať celú plochu pozemku, ale má byť jasne ohraničená. Stred by mal byť voľ-ný, vysoké kríky skôr na ľavej (dračej) strane, nízke kríky a kvety na pravej (tigrej) strane. Stromy treba vysadiť ďalej od domu a radšej na ľavej stane a treba dbať na to, aby nebránili prístupu svetla a neoberali nás o pocit otvorenosti a voľnosti (vták Fénix). Dobré je tiež zachovať rovnováhu, nemal by dominovať jeden druh stromov či kríkov. Chodníky by nemali byť celkom rovné a zalomené v pravých uhloch, mali by sa trochu vinúť zeleňou. Vyhnite sa však špirálam alebo serpentínam, pripomínajúcim hada.
V bode, kde sa stretávajú dračie žily s dračím dychom sa zle žije
Feng-šuej sa zaoberá geopatogénnymi zónami, ktoré nazýva bodom stretnutia dračích žíl a dračieho dychu. V západnom ponímaní ide o prirodzenú formu zemského vyžarovania, ktoré naruší buď znečistená podzemná voda, elektrina, plyn radón alebo geologické chyby v podloží. Hoci ide o sotva merateľné vyžarovanie, môže silne ovplyvniť bývanie na týchto miestach a znepríjemniť ho. Dnes už ho možno odrušiť alebo zmierniť.
Zo stredu čerpáme silu
Čo však robiť, ak nevlastníte rodinný dom či záhradu, ale len malý byt, v ktorom sa necítite dobre? Aj tu vám feng šuej pomôže usporiadať životný priestor vhodnejšie, aby ste dosiahli rovnováhu všetkých prvkov. Vnútorný priestor sa rozdeľuje na deväť častí, reprezentujúcich osem oblastí ľudského života a stred. Tu vstupuje do hry učenie pa-kua, čiže ôsmich trigramov. Trigramy sú obrazce zložené z troch prerušovaných alebo neprerušovaných čiar. Prerušované línie symbolizujú ženskú silu (jin - temno, chlad, vodu, mesiac, prijímanie), neprerušované mužskú silu (jang - svetlo, teplo, oheň, slnko, dávanie), ktoré spolu vytvárajú celý kozmos. V našom priestore predstavuje osem trigramov osem dôležitých vecí: kariéru, poznanie, pomoc a priateľov, deti, rodičov, partnerstvo, slávu a bohatstvo. Stred ostáva voľný a symoblizuje tai-či, bod, od-kiaľ čepráme silu a kde by sa mali energie nachádzať v rovnováhe. Na týchto osem častí si môžete rozdeliť buď celý byt alebo potom jednotlivé miestnosti. Vstupné dvere predstavujú spodnú stranu šablóny pa-kua. Ak je niektorá časť slabšia (máte pocit, že sa vám nedarí v láske, v povolaní), môžete ju posilniť malými trikmi.
Najčastejšou chybou je, že jednu časť - trebárs roh miestnosti - zapracete tak, že tam energia vôbec nemôže prúdiť. Vtedy je účinné, ak ju upracete a vyprázdnite. Dodať energiu možno predmetmi alebo prvkami, ktoré dostanete bežne kúpiť. Tečúcu vodu v byte nemusí predstavovať potrubie, stačí izbová fontána alebo akvárium. Prvok zeme symbolizujú rastliny v terakotových kvetináčoch, hlavne nízke, ploché tvary a "farby zeme", drevo zase nahrádzajú najmä predmety z dreva, hlavne vysoké - sošky, stĺpy. Oheň zastupujú pyramídy, špicaté predmety z kože a plastu, kov oblúky a kupoly.
Modrá je upokojujúca, žltá žiarivá, fialová je vášňou aj rozumom
Nezastupiteľný význam v byte ma-jú farby. Ich vplyv je taký silný, že môže celkom zmeniť atmosféru priestoru i náladu jeho obyvateľov. Každá miestnosť si vyžaduje inú atmosféru, a tým aj odlišnú farbu. Modrá (najmä tmavšie odtiene) upokojuje a je výborná do spálne. Tmavé farby, ktoré môžu pritlmiť príliš svetlú miestnosť, by z tienistého priestoru urobili kobku. S výraznými farbami ako červená a čierna vôbec treba pracovať opatrne, lebo ich veľké plochy by mohli viesť k agresivite a napätiu (červená) alebo k depresii a pesimizmu (čierna).
Biela je výborná farba, pôsobí čisto a neutralizuje ostatné farby. Zelená vyžaruje pokoj, povzbudzuje k duchovnej činnosti a podporuje tiež uzdravovanie. Žltá je svetlá, intenzívna a žiarivá, hodí sa do tmavých miestností. Oranžová je aktívna, tvorivá farba, spoločenská a veselá, ružová je ženská, harmonická, romantická. Fialová je farbou rozvahy a rovnováhy medzi zmyslami a duchom, vášňou a rozumom, v staroveku bola aj symbolom ukončenia. Hnedá je symbolom pokory a chudoby, jesene a zármutku.
Pri výbere farieb pre svoj byt sa okrem všeobecných pravidiel (svetlejšie odtiene do tmavých miestností, do malých priestorov, a naopak) riaďte aj vlastnou intuíciou, väčšinou je výborným radcom. No ak si netrúfate alebo si nie ste istí voľbou, kúpte si knihu alebo sa poraďte s odborníkom na feng-šuej. Miesto, kde pracujeme, kde spíme, kde žijeme, je veľmi dôležité a môže určovať náš osud viac, než sme si neraz ochotní pripustiť. Niekedy však stačí maličkosť, aby vážne zmenila chod vecí. n