Ak sa rozhliadneme po balkónoch slovenských sídlisk, uvidíme bohužiaľ väčšinou len opadané steny a šnúry bielizne. Príjemné žitie na balkónoch a lodžiách podľa vzoru Grékov a Talianov sa u nás ujíma len pomaly. Aj vďaka tomu, že ich rozmery ne-umožňujú umiestniť stôl s kreslami tak, aby sa okolo nich dalo voľne prechádzať. Ak sa zmierime s tým, že do lodžie sa zmestí len malý stolík so stoličkami po stranách, môžu si tu posedieť dvaja ľudia.
Odpočívať by sme mali na nábytku, ktorý je pohodlný a ktorý máme radi. Náš trh v súčasnosti ponúka skutočne širokú paletu výrobkov záhradného nábytku. Súprava sedacieho nábytku, ktorá pozostáva z väčšieho stola, kresiel, hojdacej lavice, prípadne ležadla, servírovacieho stolčeka či slnečníka, vyžaduje nielen dostatok otvoreného priestoru, ale aj financií. Za takýto set z kvalitného materiálu zaplatíme určite aj niekoľko stotisíc korún.
Na dlhodobé využívanie záhradnej zostavy musíme vybrať také miesto, kde nám bude slúžiť bez problémov. Mala by to byť spevnená plocha, kde bude nábytok stáť stabilne a bez priameho kontaktu z vlhkým podložím. Ideálna je terasa s drevenou dlážkou, dlažbou, kameňom či betónom. Výber materiálu nábytku záleží na osobnom vkuse - uprednostníte plastový, kovový, rattanový, liatinový alebo drevený?
Drevo známe aj neznáme
Veľmi obľúbeným a najčastejšie používaným materiálom na výrobu záhradného nábytku je drevo. Mäkké, aj tvrdé. Z tuzemských druhov je najvhodnejší tis, dub, buk a smrek.
Tvrdý a odolný dub je vhodný vďaka vysokej odolnosti voči hubovým chorobám - dá sa použiť aj bez aplikácie prípravkov na ochranu dreva. Vlhkosť príliš neublíži ani nábytku z jedle alebo gaštanu. Jaseň a smrek sú naopak málo odolné voči vlhkosti, samozrejme, len v prípade, že nie sú ošetrené impregnačným náterom.
Najčastejšie sa na výrobu záhradného nábytku používa drevo borovicové, tiež ho však treba dôkladne ošetriť ochranným prostriedkom (vo veľkovýrobe sa prevádza tlakovou metódou prípravkom z meďnatých solí).
Agát predstavuje európsku (a veľ-mi slušnú) alternatívu tropického teakového dreva. Výhodou je jeho tvrdosť, pružnosť a to, že po vysušení ďalej nepracuje, a preto v ňom nevznikajú trhliny. Agátový nábytok môže byť dlhý čas vystavený účinkom premenlivého počasia a aj bez ošetrovania zostáva odolný voči hnilobe a drevokazným chorobám. Časom sa na jeho povrchu vytvorí striebristosivá patina, ktorá je vítaným harmonizujúcim prvkom s okolitou prírodou. Materiálom s podobnými vlastnosťami je céder, ktorý sa ťaží v pralesoch severozápadnej Kanady. Vyskytuje sa však vzácne a ekologické organizácie protestujú proti jeho masívnejšiemu využitiu.
Vôňa tajomných diaľav
Teakové drevo je obdivuhodné svojou medovou farbou, zvláštnou jemnou vôňou a teplom, ktoré je pri do-tyku s ním cítiť. Výhodami teaku sú vysoká odolnosť voči vode, vysokým aj nízkym teplotám a drevokazným živočíchom. Vďaka týmto vlastnostiam nevyžaduje teakový nábytok špeciálny náter - ten musíme použiť iba vtedy, keď chceme uchovať jeho medovo hnedú farbu. Úplne neošetrovaný získava po čase striebristosivú patinu, ktorá však nenarúša štruktúru dreva, ani neznižuje jeho úžitkovú hodnotu. Všetky tieto prednosti sa, samozrejme, odrážajú v jeho cene - teakový nábytok je to, čomu sa hovorí luxus. Ale nebol prednedávnom luxusom aj mobilný telefón či zahraničný automobil?
V znamení pandy
Záhradný nábytok z bambusu nie je v našich exteriéroch príliš častý. Bambus je najrýchlejšie rastúca drevina na tejto planéte - rastie päťkrát rýchlejšie ako rotang (rattan). Tento materiál je veľmi silný, pružný a veľ-mi vhodný na výrobu nábytku. Väčšinou sa konštrukcia jednotlivých kusov zhotovuje z celistvých stebiel a výplet sa robí z rattanu. Nábytok z bambusu je ľahký, ale stabilný a nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Dlhotrvajúca vlhkosť mu však neprospieva. Najlepšie sa mu darí na krytej terase alebo pod prístreškom - tam splní svoj účel veľmi dobre.
Tarzanova liana
Rattan je popínavá liana. Vyniká pevnosťou, pružnosťou a rýchlym rastom. Rattanové prútie na výrobu záhradného nábytku musí mať kôru - tá vytvára jeho prirodzenú ochranu pred počasím. Krátky dážď rattanu nezaškodí, dlhotrvajúca vlhkosť mu však už spôsobuje hnilobu. Na mieste chránenom pred vlhkom a priamym slnečným svetlom môže rattanový nábytok slúžiť mnoho rokov. Dĺžka životnosti ale do veľkej miery závisí aj od kvality spracovania.
Poznáte Hularo?
Len niekoľko málo sezón sa stretávame s nábytkom zo špeciálneho vlákna Hularo, ktoré dokonale imituje rattan. Napodobenie rattanu je také vierohodné, že nábytok z tohto vlákna od originálu nerozoznáte. Jeho výhodou je úplná odolnosť voči vode, slnku a mrazu. Vyrába sa navyše aj parfumované rôznymi vôňami napríklad borovicou či vanilkou. Nábytok z neho má síce vyššiu cenu, ale na druhej strane vyžaduje minimálnu starostlivosť pri vysokej estetickej úrovni.
Návrat doby železnej
Napriek tomu, že sortiment kovového nábytku nie je malý, svojou šírkou zďaleka nedosahuje ponuku záhradných prvkov z iných materiálov. Na svoj comeback asi ešte čaká. Pri výrobe kovového nábytku sa používa liatina, hliník alebo zinok. Často sa kombinuje s drevom na sedadle a opierke. Jeho najväčšou výhodou je stabilita - neporovnateľná napríklad s plastovým nábytkom - a neobmedzená životnosť. Nevýhodou môže byť fakt, že kovový nábytok sa dá väčšinou len ťažko poskladať na lepšie skladovanie. Kovový nábytok však môže v záhrade zimovať prakticky bez ochrany. Ďalšou nevýhodou môže byť aj vyššia hmotnosť, ktorá môže byť prekážkou hlavne pre deti a starších ľudí. Pri údržbe treba počítať s výskytom hrdze hlavne na mieste zvarov alebo tam, kde je nábytok "oťukaný".
Nezničiteľný betón
Betónové prvky záhradnej architektúry sa využívajú predovšetkým v podobe mestského mobiliáru pre svoju mimoriadnu odolnosť. Podobne ako pri kovovom nábytku sa aj tu často používa kombinácia s drevom, aby nepôsobil chladne. Hlavnou výhodou betónových záhradných súprav je nezničiteľnosť a úplná absencia údržby. Betón je jedným z mála materiálov, ktoré vekom a pôsobením počasia "skrásnejú" - získaná patina je vždy vítaným prvkom. Nevýhodou môže byť vysoká hmotnosť takýchto prvkov, ktorá komplikuje presúvanie zostavy a drsnejšie a ostré hrany môžu byť tiež nebezpečné naj-mä pre šantiace malé deti.
Kontroverzný plast
Diskutovať o tom, či má z estetického hľadiska zmysel zaoberať sa týmto materiálom, je zbytočné - plastových kresielok, stolíkov a lavíc je totiž v záhradách, lodžiách či na balkónoch najviac. Určite by sa však našiel ešte aj iný dobrý dôvod nevynechať plastový nábytok. Môže to byť napríklad to, že plastové ležadlá, stoly a stoličky sa dnes väčšinou vyrábajú z ekologického polypropylénu.
Hlavnými výhodami plastového nábytku sú jeho nízka váha, zaoblené hrany a teda znížené riziko úrazu. Ďalej sú to odolnosť voči poveternostným podmienkam, možnosť skladať jeden prvok do druhého (málo priestoru potrebného na skladovanie), ľahká údržba, mnoho farebných odtieňov a nízka cena. Na čistenie plastového nábytku úplne stačí teplá voda so saponátom.
Nevýhodou je krátka životnosť, a fakt, že plast stráca farbu, ľahko sa poškriabe a rozviklá. Pokazená konštrukcia a škaredý povrch sa však nedá opraviť ani natrieť. Aj nízka hmotnosť sa v prípade silnejšieho vetra mení na nevýhodu. n
Pre nábytok vymierajú pralesyHitom posledných rokov je nábytok z tropického dreva. Najčastejšie ide o teak, ale aj ďalšie u nás menej známe druhy. Hoci na etiketách sa často píše, že drevo pochádza z registrovaných plantáží, nezávislý prieskum ukázal niečo iné: ak plantáže vôbec existovali, boli už vyťažené.
Výrobcovia teakového nábytku získavajú materiál z plantáží na Jáve. Oficiálne sú tu tri milióny hektárov lesa, z toho teakových plantáží okolo 1,3 milióna hektárov. V skutočnosti však plantáže a lesy tvoria iba tretinu udávanej plochy - teda asi sedem percent. Štúdia z roku 1990 dokázala, že zalesnené plochy Jávy sa znižujú ročne až o 18-tisíc hektárov. Rovnako kritická je situácia aj v Malajzii, Barme, Laose či Kambodži.
Na ochranu pralesov a dodržiavanie lesohospodárskych metód vznikla v roku 1994 v Mexiku organizácia Forest Stewardship Council (FCI -Svetová lesná rada). Táto organizácia má za úlohu kontrolu hospodárnosti a spôsobu ťažby. Certifikát dostanú iba tí výrobcovia, ktorí prejdú kontrolou FCI. Na výrobkoch sa potom objaví etiketa - pripevnená, prilepená alebo vypálená. Ak takáto značka chýba, ide o neregistrovaný materiál. Záleží na rozhodnutí zákazníka, či kúpou takéhoto produktu prispeje k likvidácii pralesov a globálnemu zhoršovaniu životného prostredia.