Pápeža na ceste do Baziliky sv. Petra sprevádzali tisícky veriacich. FOTO- REUTERS |
Včera preniesli jeho telo z Klementínskej sály v Apoštolskom paláci do Baziliky svätého Petra. Na poslednej ceste ho sprevádzalo viac ako stotisíc veriacich.
O piatej poobede na námestí zapli štyri veľkoplošné obrazovky. Začala sa smútočná procesia. Dav sledoval, ako na nosidlách pomaly nesú pápežovo telo.
"Aha, tam je kríž," ukazovali si veriaci, keď procesia vstúpila na námestie. Nosidlá držalo dvanásť pápežových komorníkov, vedľa ktorých pochodovali príslušníci pápežskej Švajčiarskej gardy, v čiernožltých historických uniformách. Pred pápežovým telom kráčali mnísi so sviečkami, za ním kardináli v červených čiapočkách.
Na schodoch pred Filaretovými dverami, hlavným vchodom do najväčšej katedrály na svete, komorníci zastali. Nosidlá otočili smerom k námestiu a máry, na ktorých ležalo telo, naklonili tak, aby dav pápežovi videl do tváre.
Celé námestie tlieskalo. Mníšky zopli ruky a začali sa modliť. Mladí sa dvíhali na špičky a fotili digitálnym fotoaparátom alebo mobilom.
"Všetko sme videli, videli sme, ako ho presúvali a teraz, mami, musíme počkať, až o deviatej otvoria dvere," telefonovala domov nadšená mladá Poľka. Vstup do baziliky bude až do piatkového pohrebu otvorený deň-noc. Dvere sa zavrú iba na tri hodiny, vždy o druhej nadránom.
Keď sa skončila procesia a stíchla chrámová hudba, ľudia si začali sadať na zem. Od dverí chrámu, až kam oko dovidelo, čakali na možnosť rozlúčiť sa s Jánom Pavlom II. Napriek tomu, že v Taliansku platí prísny zákaz fajčenia na verejných miestach, mnohí fajčili.
Nápor veriacich bol obrovský. Mnohí sa usadili pred bazilikou pre istotu už ráno, niektorí námestie neopustili od nedele. Talianski skauti spievali v sprievode gitary náboženské pesničky. Časť veriacich sa modlila a zapaľovala sviečky.
Na obelisku v strede námestia pútnici nechávali listy, prilepovali obrázky s pápežom alebo Pannou Máriou. Vedľa niekto položil výtlačok izraelských novín s veľkou fotografiou Karola Wojtylu a kvetinami.
Do stavu pohotovosti prepla zdravotná služba. Pútnikom dávali minerálky. Pre istotu pristavili sanitky aj ošetrovňu.
Tlak sa stupňoval. Organizátori preto za pomoci karabinierov už okolo obeda uzavreli všetky prístupové cesty do srdca Vatikánu a púšťali davy prichádzajúcich ľudí len cez pripravenú cestu poskladanú z drevených bariér. "Staráme sa o to, aby sa celý svet rozlúčil s pápežom kultivovane," vysvetľovala jedna z dobrovoľníčok.
Večer sa potom otvorili brány chrámu aj pre veriacich. Ľudia pochodovali cez úzke koridory, aby sa cestou k pápežovi netlačili. Pod kupolou, ktorú navrhol Michelangelo, pred oltárom a baldachýnom, ktorý si u Berniniho objednal pápež Urban VIII., sa mohli ľudia v tichosti zastaviť pred pápežom v červenobielom rúchu. Ján Pavol II. mal v rukách strieborný kríž, s ktorým slúžil omše a na hlave biely klobúk, mitru.
MIREK TÓDA, Vatikán