Premiér Stanislav Gross sa rozhodol vyhovieť žiadosti prezidenta Václava Klausa požiadať poslaneckú snemovňu o vyslovenie dôvery vláde. Ekonómovia v tom vidia šancu na vypísanie predčasných volieb a potrebnú zmenu z menšinovej - ľavicovej vlády na väčšinovú - pravicovú. FOTO - ČTK |
BRATISLAVA - Hrozba menšinovej vlády, podporovanej komunistami, je podľa českých biznismenov horšou správou pre ekonomiku ako predčasné voľby. Vládna kríza v Česku vyvrcholila minulý týždeň, keď kabinet opustili traja ministri KDU-ČSL a vláda Stanislava Grossa prežila hlasovanie o nedôvere len vďaka komunistom. Takéto rozloženie síl podľa ekonómov nedáva žiadnu šancu reformám.
Podľa českých Hospodářských novin analytici a ľudia z veľkého biznisu usudzujú, že ľavicový kabinet poškodí obraz štátu v očiach investorov, zastaví reformy a jeho legislatívna činnosť zhorší podmienky na podnikanie. Vysoko aktuálnych je v Česku niekoľko reformných zákonov, ktorým hrozí politické stop. Ide napríklad o zavedenie elektronického mýtneho, uvoľnenie pracovného práva alebo zákona o konkurzoch.
Problémy pri presadzovaní sľúbených zákonov priznali pre MF Dnes aj zástupcovia vládnej ČSSD. "Zákonov, ktoré môže táto vláda presadiť, je relatívne málo," povedal poslanec a premiérov ekonomický poradca Jan Mládek. Dodal, že veľké témy, ako sú reforma dôchodkov alebo zdravotníctva, by si vyžadovali kompromis všetkých strán, ale namiesto toho sa politici "zakopávajú do pozícií".
Podľa Hospodářských novin sa biznismeni obávajú nielen posunu vládnej politiky doľava, ale aj nestability. "Z ich hľadiska by prínosom bol i vznik úradníckej vlády, ktorá by reformné kroky mohla aspoň pripravovať," napísali noviny. Česko už jednu relatívne dôveryhodnú úradnícku vládu zažilo - keď odstupujúceho premiéra Václava Klausa vystriedal vtedajší guvernér centrálnej banky Tošovský.
Väčšina ekonómov vidí východisko z neprehľadnej a nestálej situácie vo voľbách, od ktorých si sľubujú väčšinovú - pravicovú vládu. Rozhodnutie premiéra Grossa požiadať v krátkom čase poslancov o dôveru by mohlo šancu na predčasné voľby zvýšiť. Hlavný analytik Patria Online David Marek pre ČTK povedal, že spomenuté rozhodnutie sa môže prejaviť v zakolísaní finančných trhov, dlhodobo však bude mať priaznivý dosah na ekonomiku, lebo "Grossov krok s vysokou pravdepodobnosťou povedie k predčasných voľbám, čím sa odstráni obdobie politickej neistoty". (čtk, jj)