korún. Sľubujú si od toho, že v najbližších dvoch rokoch sa počet bytových zákazníkov internetových poskytovateľov zvýši o 100- až 150-tisíc.
Niekoľkotisícová štátna prémia by sa nemala vzťahovať len na pripojenie na internet či nákup počítačov so softvérom, ale aj na vzdelávanie, teda zvyšovanie "počítačovej gramotnosti". S počítačom totiž podľa vlaňajšieho prieskumu agentúry MVK nevie pracovať takmer polovica Slovákov.
Podmienky, za akých sa bude štátna prémia záujemcom priznávať, ani termín spustenia projektu zatiaľ ministerstvá nestanovili. Podľa poradcu ministra financií Petra Papánka do úvahy pripadá iba transparentný systém. "Súhlasíme s podporou prostredníctvom štátnej prémie, ale musí byť úplne adresná. Chceme presne vedieť, koľko peňazí za konkrétnu vec zaplatíme," povedal Papánek.
Poslankyňa za ANO Beáta Brestenská si myslí, že by sa podpora nemala poskytovať priamo domácnostiam, ale predajcom počítačov a poskytovateľom pripojenia. Špeciálne by podľa nej mala smerovať do najzaostávajúcejších regiónov na východnom Slovensku. Splnomocnenec pre informatizáciu spoločnosti Miroslav Kukučka začiatkom roka povedal, že zákazníci, ktorí budú chcieť prémiu na počítač s pripojením získať, by sa mali na tri roky upísať napríklad niektorému z poskytovateľov internetu.
Štátna podpora internetu má aj svojich kritikov. Podľa Ivana Švejnu z Nadácie F. A. Hayeka si štát zavedením štátnej prémie vybral socialistickú cestu, ako sa vyrovnať s problémom nízkeho rozšírenia internetu. Upozornil, že ten istý štát, ktorý chce míňať peniaze daňových poplatníkov na podporu internetu, zároveň dovolil samosprávam neobmedzene zdaňovať internetové kaviarne. "Druhým, liberálnym riešením je podporiť konkurenciu na telekomunikačnom trhu, ktorá by občanom Slovenska priniesla väčší výber a nízke ceny," dodal Švejna. Odbor informatizácie spoločnosti ministerstva dopravy podľa jeho riaditeľa Tibora Pappa "nie je v pozícii zasahovať do trhových mechanizmov. A ani by sme nemali," povedal Papp.
Ministerstvo dopravy zo svojej kapitoly financuje regulačnú autoritu, ktorá si už tretí rok nevie poradiť s dominantným postavením Slovak Telecomu. Bývalý štátny monopol tak naďalej ako jediný poskytovateľ telefónnych liniek pre domácnosti významne ovplyvňuje výšku cien za rýchle, ako aj klasické pripojenie na internet, ktoré je podľa agentúry MVK pre 53 percent Slovákov pridrahé.
Slovensko je dlhodobo na chvoste v rebríčku internetizácie spoločnosti. Jednoznačne vedú Spojené štáty a krajiny západnej a severnej Európy. Internet v týchto krajinách je vďaka rozvinutej konkurencii lacnejší ako u nás.
(dc, sita)