Hviezda filmu je terorista

Predstavte si, že sa pozeráte na film, kde jednu z hlavných úloh stvárnil terorista.

Nový iránsky film Kandahár o drsnom živote v Afganistane zbiera ocenenia po celom svete, ale jedna z jeho hviezd má podivnú minulosť. Americké úrady ju na pomedzí starého a nového roka obvinili z vraždy.

Špeciálna zásielka

Herec Hassan Tantai podľa nich je v skutočnosti David Belfield, ktorý na príkaz iránskeho režimu odstránil diplomata a politického disidenta Aliho Akbara Tabatabaia. Tabatabai bol Iránec, ktorý bol ostrým kritikom režimu ajatolláha Chomejního a zastrelili ho pred jeho washingtonským domom v júli roku 1980.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa marylandského sudcu Douga Ganslera americký fanatik operoval pod príkazmi ajatolláhovho režimu. „Sme presvedčení, že muž, ktorý hrá v tomto filme, je v skutočnosti David Belfield,“ povedal Gansler a dodáva: „Je to vrah a terorista!“

Belfield si v deň vraždy požičal poštové auto a predstavil sa ako doručiteľ pošty. Po tom, čo zakričal, že má pre Tabatabaia „špeciálnu zásielku“, trikrát vystrelil. Diplomat bol namieste mŕtvy.

V Spojených štátoch narodený Belfield, ktorý na univerzite konvertoval na islam, opustil ihneď po vražde americké územie. Cez Kanadu a Švajčiarsko sa dostal do Iránu, kde vraj žije dodnes.

Odmietajú zodpovednosť

Tvorcovia filmu sú prekvapení. Odmietajú však morálnu zodpovednosť za minulosť hercov: „Nikdy som sa ich nepýtal, čo robili predtým,“ povedal režisér filmu Mohsen Makhmalbaf. Všetci herci v jeho filmoch sú amatéri, ktorých Makhmalbaf loví na ulici. Je preto možné, že práve takto narazil aj na čudného Iránca.

SkryťVypnúť reklamu

Korešpondent ABC News sa s Belfieldom stretol v Turecku ešte v roku 1996. Utečenec v televíznom rozhovore priznal vraždu a nikdy ju neoľutoval. „Viem, že som ho zabil, ale boh stvoril šok, a tak necítil nijakú bolesť,“ povedal vtedy vrah. Priznal, že od iránskych tajných služieb dostal za vraždu 4000 dolárov. Rok predtým bol Belfield ochotný vzdať sa. V liste adresovanom americkým úradom uviedol, že chce mať počas súdu absolútnu slobodu pohybu. Na jeho žiadosť nikto neodpovedal. The New York Times napísali, že sa v osemdesiatych rokoch zúčastnil ako americký žurnalista píšuci pre iránsku vládu na afgansko-sovietskej vojne.

Američanmi obviňovaný Tantai priznal, že v minulých desaťročiach zmenil niekoľkokrát totožnosť. Dodal však, že takto sa správajú všetci „Američania z generácie šesťdesiatych rokov“. V rozhovore pre iránske médiá priznal, že ako čierny Američan v Teheráne strávil nejaký čas aj v Afganistane. Dodal, že režisér nemal pri výbere herca pre túto postavu veľa možností.

SkryťVypnúť reklamu

Drsná žurnalistika

Vo filme Kandahár hrá Tantai afroamerického doktora, ktorý lieči choré afganské ženy. Hlavnou postavou príbehu je žena, ktorá na púšti hľadá svoju sestru. Okolo nej zúri občianska vojna a talibanský režim, potlačujúci akúkoľvek slobodu.

Do kín sa snímka dostala minulý rok na jeseň a stihla získať niekoľko ocenení. Vplyvný americký týždenník ju dokonca vyhlásil za najlepší film roku 2001. „Je to drsná žurnalistika a srdcervúca poézia,“ charakterizoval film kritik Richard Corliss. Americký prezident George Bush si dokonca objednal jeho špeciálne premietanie, aby získal lepšie poznatky o afganskej kultúre.

Brat obete je šokovaný a žiada, aby film Kandahár zakázali. „V čase, keď sa náš národ mobilizuje proti medzinárodnému terorizmu, sa k nám po 21 rokoch vráti vrah ako filmová hviezda. To je prinajmenšom nepredstaviteľné,“ povedal 71-ročný Mohammed Tabatabai. A dodal, že neutrpíte tým nijakú významnú ujmu, ak tento film neuvidíte. „Mali by ho zastaviť,“ dodáva americký moslim.

SkryťVypnúť reklamu

Šance, že by sa Belfield ocitol pred súdom, sú minimálne. Vzťahy Iránu a USA sú zmrazené. Aj keby si krajiny začali vymieňať zločincov, Belfield by medzi nimi asi nebol. O iránskom režime toho vie príliš veľa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 399
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 001
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 693
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 273
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 094
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 714
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 655
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 640
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu