Nemecký kardinál Joseph Ratzinger, taliansky kardinál Angelo Scola a milánsky kardinál Dionigi Tettamanzi sú podľa "vatikánológov" najpravdepodobnejšími nástupcami Jána Pavla II. FOTO - TASR/AFP |
Zvyklo platiť, že víťazili prekvapiví kandidáti. Pri voľbe v konkláve pôsobí množstvo rozmanitých okolností a nálad, takže voľba pápeža je vždy len ťažko predvídateľným aktom.
Ako by asi malo vyzerať "pápežské minimum", ktoré má spĺňať nádejný kandidát? "Bohabojný katolícky muž, takmer istotne kardinál, podľa možností čo najlepšie ovládajúci taliančinu a niekoľko ďalších svetových jazykov, aby sa mohol čo najlepšie prihovoriť viac než miliarde veriacich," napísal Tom Heneghan, ktorý sa v agentúre Reuters zaoberá náboženskou tematikou.
Vizionár - či manažérsky ladený byrokrat? Konzervatívec či uvoľnenejší konzervatívec? To sa už predpokladá ťažšie. Pri voľbe je veľmi významný faktor nástupníctva. Zvlášť, ak ide o následníka po takom mimoriadnom pápežovi, akým bol ten doterajší.
Jedným z doteraz platných úzusov bolo, že po silných osobnostiach prichádzali na rad menej výrazné. A tak to bolo aj v prípade voľby Jána Pavla II. Konkláve v roku 1978 ovládla zvláštna nálada. Ján Pavol I., ktorý bol považovaný za menej výrazného a vybrali ho pred mesiacom, nečakane skonal už po mesiaci v úrade. Kardináli to považovali za varovanie z "najvyšších miest," boží signál. Preto sa rozhodli pre silnú osobnosť a vybrali prvého netalianskeho pápeža po 455 rokoch, kardinála Karola Wojtylu.
Podľa tejto logiky by mal teraz prísť pápež, ktorý nebude takou žiarivou hviezdou. Posolstvu Jána Pavla II. by tak umožnil, aby sa v cirkvi a spoločnosti ďalej "usádzalo" a "zrelo".
Aj vek môže zvyšovať či znižovať šance niektorých kandidátov - záleží, k akému typu sa bude 117 kardinálov pri tajnej voľbe prikláňať. Vyšší vek by mohol signalizovať, že do Vatikánu prichádza prechodný pápež.
Dôležitá je geografia. Zvlášť, ak na vatikánske brány naposledy zaklopal Poliak, ktorý ako nikto iný dokázal otvoriť cirkev svetu a spraviť z nej globálny fenomén prístupný všetkým kontinentom. Istotne bude veľký záujem, aby bol pápežom opäť Talian. Medzi voliteľmi v konkláve je 20 Talianov.
Význam môže mať aj globálne hľadisko - nedozrel čas pre Latinskú Ameriku či Afriku, aby bola univerzálnosť katolíckej cirkvi zrejmá?
Pri tom všetkom si stačí spomenúť na situáciu spred 26 rokov, keď po dvoch dňoch a ôsmich kolách voľby oznámili zhromaždenému davu na Námestí svätého Petra meno Karola Wojtylu, ktorý nebol považovaný za vážneho kandidáta. Mnohí zostali zmätení a nevedeli, čo si pomyslieť, píše AP.