FOTO
Sú z dvoch krajín a rečou tretej sa dorozumievajú. Ešte nevšednejšie však je to, že sa spolu pripravujú napriek tomu, že sú súperi.
Maďar Attila Zsivóczky je postavou takmer o pol hlavy vyšší ako Čech Roman Šebrle. V úspešnosti však približne o toľko za ním zaostáva. Ale možno ho raz doženie, je o dva a pol roka mladší. Na predminulej olympiáde ich oddeľovalo šesť miest, na poslednej päť, na nedávnych halových ME už len štyri.
Keď Attilovi zomrel jeho tréner Zoltán Fejés, oslovil Šebrleho kouča Dalibora Kupku.
"Šebrle je najlepší na svete a najlepšou voľbou pre človeka je, keď môže robiť s tým, kto je najlepší," vysvetľuje 28-ročný rodák z Budapešti.
Postavou pripomína skokana do výšky. Rozpätím rúk zasa svojho otca, ktorý bol skvelým kladivárom. S medailou sa vrátil z troch zo štyroch olympiád, na ktorých štartoval z mníchovskej v roku 1972 dokonca so zlatou.
Gyula Zsivótzky mal dvoch synov. Prvorodený dostal meno po ňom, ale za šport si vybral futbal. "Vychovával som deti k čestnosti, ale tá sa vo futbale nenosí," poťažkal si v jednom z rozhovorov. Attila, syn z druhého manželstva, sa väčšmi priblížil otcovej životnej vášni.
"Keď som bol mladší, skúšal som aj hádzať kladivom, no odborníci čoskoro zistili, že nie som stavaný na túto disciplínu," vraví Attila. "Otec sprvu reagoval rozpačito, ale neskôr sa zmieril a uspokojil aj s tým, že som atlét."
Attila po ňom zdedil húževnatosť a nepoddajnosť, neodmysliteľný predpoklad desaťbojárskej úspešnosti. Na rozdiel od neho sa však vo výsledkových listinách objavuje s koncovkou -czky.
"Otec si písal na konci priezviska -tzky z úcty k svojmu otcovi, ktorý nosil toto meno," vysvetľuje. "Aj ja sa podpisujem Zsivóczky. Na oficiálne dokumenty však píšem Zsivóczky, lebo tak to stojí v mojom rodnom liste a pase. Párkrát som zažil patálie, keď zistili dve rozdielne koncovky. Teraz si už dávam pozor."
Výborne skáče do výšky a behá. Napriek tomu tvrdí, že aj preňho sú najťažšími disciplínami záverečné behy oboch dní - štyristovka a tisícpäťstovka. "V desaťboji však nie je rozhodujúce to, čo je ťažké jednotlivo, ale to, že je ťažký ako celok," pripomína.
Výška a tisícpäťstovka sú jediné dve disciplíny, v ktorých má lepšie osobné rekordy ako Šebrle. Na marcovom európskom halovom šampionáte v Madride pomáhal Romanovi rozbiehať tisícku, v ktorej na zlato potreboval o päť sekúnd zdolať vedúceho Rusa Pogorelova.
Na otázku, či sú so Šebrlem priatelia, opatrne odvetí: "Dúfam, že áno. Poznáme sa už dávno, ale spolu trénujeme iba tri týždne."
Po českej etape nasleduje kalifornská. Šebrle ide do Ameriky iba druhý raz, kým Zsivóczky je tam ako doma. Tri a pol roka strávil v Kansase, kde vyštudoval marketing a zahraničný obchod. Modus vivendi ich spolupráce mu je jasný:
"Každý športovec má dobré aj zlé dni. Je fajn, keď v onen zlý deň vás potiahne ten, kto má dobrý deň, a vy mu to inokedy vrátite. Potom sú tréningy ako malé preteky."
Kto je Attila Zsivóczky
Narodený: 29. apríla 1977 v Budapešti
Osobný rekord v desaťboji: 8554 (Götzis 2000)
Vrcholné podujatia -- OH: 2000 ôsmy, 2004 šiesty, MS: 2001 a 2003 štvrtý, halové ME: 2005 piaty