Vatikán, sobota večer: ľudia sa dozvedeli, že pápež zomrel. FOTO - REUTERS |
Pápež Ján Pavol II. zostal do poslednej chvíle života vo svojom apartmáne, chcel byť blízko mladých ľudí, ktorí sa zišli pod jeho oknami"Amen," povedal údajne umierajúci pápež Ján Pavol II. s posledným výdychom. Tesne predtým ešte urobil posledné gesto - požehnal rukou smerom k námestiu plnému ľudí - a skonal.
Svet prišiel o pápeža, ktorý sa zapísal do modernej histórie ako žiadny jeho predchodca. Prvého netalianskeho pápeža po 455 rokoch rešpektoval pre jeho vytrvalosť, intelekt a vieru celý svet, bez rozdielu rasy, náboženstva a ideológie. Jeho posledné hodiny s ním prežíval doslova "online".
"Dnes večer sa cítime všetci ako siroty," povedal argentínsky arcibiskup Leonardo Sandri, ktorý oznámil smrť pápeža na námestí.
Druhým mužom, ktorý informáciu podal ďalej, bol hovorca Vatikánu Joaquín Navarro-Valls. Urobil tak prostredníctvom elektronickej pošty. "Svätý Otec zomrel tento večer o 21.37 vo svojom súkromnom apartmáne," oznámil novinárom. Na svoj e-mail hovorca upozornil médiá SMS správami, ktoré im posielal na mobilné telefóny.
"Všetko prebehlo podľa apoštolskej ústavy Universis gregis, ktorú schválil Ján Pavol II. v roku 1996," končilo strohé stanovisko, ktorého sa médiá držali ako Biblie.
Medzitým sekretár a vo Vatikáne muž číslo dva, kardinál Angelo Sodano prečítal na námestí pred davom smútočnú modlitbu De profundis. Rozozvučal sa veľký zvon z Baziliky svätého Petra, znamenie, že tretí nadlhšie úradujúci pápež zomrel.
Príčinou smrti bolo zlyhanie obličiek a srdcový kolaps. To všetko prišlo po septickom šoku, ktorý pápež ešte prežil vo štvrtok večer.
Smrť pri pápežovej posteli skonštatoval kamerlengo, kardinál Eduardo Martinez Somalo zo Španielska, ktorý až do voľby nového pápeža povedie Vatikán. "Karol, Karol, Karol," zopakoval jeho krstné meno. A potom zaznel konečný verdikt: "Vere papa mortuus est."
Pápeža na smrteľnej posteli nemohli fotografovať ani filmovať, aby sa zabránilo situácii ako v roku 1958, keď osobný lekár Pia XII. predal senzačné fotografie umierajúceho pápeža časopisu Paris Match.
Smutná správa vyvolala okamžitú reakciu. Pulzujúci dav stíchol, na sekundu všetci zatvorili oči. Po pár minútach dav vybuchol do potlesku, pri ktorom mnohým behal mráz po chrbte. Niektorí neudržali slzy a začali plakať.
Posledné dva dni Karola Wojtylu v smrteľnej agónii prežívalo námestie s ním. Na konci jeho poslednej cesty väčšina len mlčala. Nasledovali modlitby Zdravas Mária.
Kardináli zdôrazňovali, že pápež sa smerom k námestiu pozeral do konca. O ôsmej večer sa priamo pri posteli konala omša a pápež prijal pomazanie chorým. Po štvrtku už druhé. Napriek zlyhaniu základných životných funkcií sa poľský rodák Karol Wojtyla rozhodol, že svoj boj dobojuje doma. Odmietol vymeniť apartmán v paláci s výhľadom na Námestie sv. Petra za modernú rímsku kliniku Gemelli, kde sa prvýkrát liečil po pokuse o atentát v roku 1981.
Na námestí čakalo asi 70-tisíc ľudí a keď oznámili jeho smrť, prišli ďalší. Pred polnocou tam bolo asi 130-tisíc ľudí. Najviac bolo mladých kresťanov, "papa boys", pre ktorých sa Ján Pavol II. stal takmer modlou. Iného pápeža nepoznali. Už v piatok večer spievali neúnavne: "Giovanni Paolo, Giovanni Paolo."
Pápež, ktorý sa v posledných chvíľach pri vedomí snažil komunikovať, ich počul a v piatok večer im odpovedal: "Hľadal som vás a teraz ste našli vy mňa," poskladal jeho posledné slová osobný tajomník Stanislaw Dziwisz. Pri Wojtylovi bol od jeho zvolenia za pápeža a zostal pri ňom do úplného konca.
Okrem neho boli pri posteli ešte ďalší štyria duchovní pôvodom z Poľska, dvaja pápežovi osobní tajomníci, tri poľské sestričky, ktoré sa oňho dlho starali a traja lekári.
Talianska mládež, na rozdiel od Slovanov, najmä Poliakov, ktorí prilietali vo veľkých počtoch od piatka, bola viditeľne veselšia. "Neplačeme, lebo vieme, že pôjde rovno do neba."
Autor: MIREK TÓDA, Vatikán