S podporou komunistov môže kabinet vydržať až do riadnych volieb v lete budúceho roku. Môže však skončiť už budúci týždeň. Isté je iba toľko, že pôjde o veľmi slabú vládu, od ktorej sa nedajú očakávať nijaké reformné kroky.
Opozícia
Možných scenárov budúcnosti je niekoľko. Opozícia môže pravidelne vyvolávať nové hlasovania o nedôvere vláde, ktoré budú spojenectvo sociálnej demokracie a komunistov vystavovať stále novým skúškam.
Sociálni demokrati
Tento tlak môže rozdrobiť samotnú ČSSD, veľká časť strany totiž závislosť od komunistov tiež odmieta. Veľa však závisí od toho, ako kto spoluprácu s komunistami definuje. Budúce dni nesporne prinesú určite zaujímavé vysvetlenia, napríklad od ministrov sociálnej demokracie, ktorí si budú chcieť svoje posty zachovať. Rozhodnúť môže ďalší vývoj volebných preferencií ČSSD.
Komunisti
Nedá sa dokonca vylúčiť ani zmena postoja komunistickej strany alebo časti jej poslancov, ak bude mať pocit, že ju podpora nepopulárnej vlády poškodzuje alebo ak nezíska toľko, koľko dúfala.
Klaus
Situáciu môže skomplikovať prezident Václav Klaus, aj keď sú jeho možnosti podľa ústavy obmedzené. Novej vláde síce môže robiť prieky, ak však má kabinet podporu parlamentu, je prezident v podstate mimo hry. Môže preťahovať prijatie demisie odchádzajúcich ministrov a zdržiavať vymenovanie nových, podľa ústavy však nakoniec musí oboje urobiť.
Iná vec je, ako bude Klaus ústavu interpretovať. Ak napríklad nových ministrov vymenovať jednoducho odmietne, jeho rozhodnutie môže zvrátiť iba ústavný súd. Kým však ten dôjde k nejakému rozhodnutiu, môže byť po všetkom.
Gross
Zaujímavá je pozícia premiéra Grossa, ktorý neschopnosťou vysvetliť majetkové pomery svojej rodiny celú krízu vyvolal a mohol by ju jednoducho vyriešiť odstúpením. Gross hrá o všetko.
Mocenská rehabilitácia komunistov môže definitívne ukončiť jeho už aj tak vážne ohrozenú politickú budúcnosť.
Je ťažké pochopiť, prečo sa tak úporne snaží zostať pri moci ešte aspoň niekoľko mesiacov alebo rok. Je naozaj nepravdepodobné, že by vyhral ďalšie voľby, spoluprácou s komunistami môže, naopak, stratiť všetko.
Prečo?
Nečudo, že sa hľadajú rôzne vysvetlenia, čo mu za tú politickú samovraždu stojí. Opozičná ODS i časť médií Grossovo lipnutie na moci pripisujú snahe zmanažovať ešte možno poslednú veľkú českú privatizáciu, predaj štátnych akcií českého Telecomu.
Príjmy z tohto obchodu sa však dajú použiť aj inak: na masívne rozdávanie pred voľbami. Gross sa takto môže pokúsiť získať pred voľbami späť stratených voličov.
PETER MORVAY
KTO JE KTO v českej vládnej krízePremiér Stanislav Gross
Zatiaľ prežil, dôvodov radovať sa však má len málo. Odteraz je jeho kabinet menšinový a najmladšiemu predsedovi vlády v Európe sa môže rúcať aj ďalej. Hlava štátu zrekonštruovanej vláde nie je naklonená, šéf komunistov požaduje, aby Gross odstúpil. Viacerí ministri, čo vo vláde zostali, zvažujú, či v nej zotrvajú. V prieskumoch verejnej mienky sú sociálni demokrati už trvalo za komunistami.
Prezident Václav Klaus
Počkal si na hlasovanie v parlamente a vystúpil z úzadia. Od Grossa požaduje, aby dal v parlamente hlasovať o dôvere vláde a až potom prijme demisiu ministrov z koaličných strán. Vzhľadom na ústavné právomoci je to požiadavka sporná a premiér ju odmietol. Bude Grossovej vláde život strpčovať aj ďalej.
Predseda ľudovcov Miroslav Kalousek
Z ľudovcov sa stali možno najrazantnejší kritici vlády, v ktorej doteraz sedeli - jasne to ukázala aj včerajšia slovná prestrelka Kalouska s premiérom v parlamente. Ľudovci vidia svoju budúcnosť už vo vláde s ODS a podľa toho sa správajú.
Šéf komunistov Miroslav Grebeníček
Komunisti stúpajú v neprehľadnej situácii na cene, ale sami nemajú jasno, ako sa teraz zachovať a sú rozpoltení. Pri vyslovovaní nedôvery sa napokon zdržali hlasovania. Grebeníček ako takzvaný odporca spolupráce s vládou sociálnej demokracie sa aj s vnútrostraníckymi kritikmi zhodli, že vládu podporia, ak Gross spraví dostatočné ústupky.
(mch)