Grossovi po hlasovaní o nedôvere vláde viditeľne odľahlo. FOTO - ČTK |
PRAHA - Vláda Stanislava Grossa včera v dolnej komore českého parlamentu prežila hlasovanie o nedôvere. Podľa očakávania ju zachránili komunisti, ktorí tak po 15 rokoch opäť zásadne ovplyvňujú politický vývoj.
Hlasovanie vyvolali opoziční občianski demokrati (ODS). K úspechu by však potrebovali v 200-člennej dolnej komore nadpolovičnú väčšinu, aspoň 101 hlasov. Spolu s ľudovcami, ktorí vládnu koalíciu tento týždeň opustili, a s jedným nezávislým poslancom ich však mali iba 78. Proti nedôvere vláde hlasovalo 76 poslancov sociálnej demokracie a tretej vládnej strany, liberálnej Únie slobody.
O výsledku rozhodlo 41 komunistických poslancov, ktorí sa v súlade so štvrtkovým rozhodnutím vedenia strany hlasovania zdržali a vláde tak umožnili prežiť. Komunisti pred rokovaním parlamentu ani nevyzvali Grossa na demisiu, ako to sľubovali.
Občianski demokrati včera v reakcii na výsledok hlasovania vyzvali všetkých demokratických politikov, aby sa dištancovali "od kolaborácie sociálnych demokratov s komunistami". Šéf ľudovcov Miroslav Kalousek považuje za zrejmé, že po včerajšom hlasovaní vznikla nová koaličná vláda komunistov, sociálnych demokratov a unionistov.
Rozpad Grossovej vlády však bude aj po včerajšku pokračovať. Včera ešte nebol jasný postoj unionistov, ktorí sa hádajú, či vo vláde zostať. Konečné rozhodnutie by malo padnúť na zjazde strany v najbližšom čase.
Nezávisle od rozhodnutia strany vládu opustí unionistický minister informatiky Vladimír Mlynář. Podobne sa rozhodol sociálnymi demokratmi delegovaný nestraník, minister bez kresla pre legislatívu Jaroslav Bureš.
O opustení kabinetu uvažuje ministerka školstva Petra Buzková, ktorá o tom budúci týždeň chce s Grossom rokovať.
Ďalší členovia vlády, napríklad podpredseda vlády pre ekonomiku Martin Jahn či minister kultúry Pavel Dostál, vraj čakajú na to, či a ako sa prejaví vplyv komunistov na zmene programu a činnosti vlády a podľa toho sa rozhodnú, či v nej zostanú. Ústupky komunistom považujú za neprijateľné.
Do vývoja krízy po dlhšej odmlke vstúpil prezident Václav Klaus. Výsledok hlasovania nie je podľa Klausa ukončením vládnej krízy, ale iba jej ďalšou fázou. "Kým prijmem demisie (ľudoveckých ministrov) a kým vymenujem nových ministrov, požiadam dnešného predsedu vlády o verejný sľub, že s novo rekonštruovanou vládou predstúpi pred parlament so žiadosťou o dôveru a potvrdenie svojho mandátu," hovorí sa v prezidentovom vyhlásení.
Gross sa k nemu nechcel priamo vyjadrovať. "Požiadavka je nad rámec ústavných právomocí prezidenta," odkázal však cez hovorkyňu svojej strany.
(pm, čtk)