BRATISLAVA – Predseda DS Ľudovít Kaník včera poprel, že by sa oficiálna politika strany rozchádzala s pôsobením jej piatich poslancov v parlamente. Niektorí však uvažujú, že opustia stranu alebo sa po skončení volebného obdobia už nebudú politicky angažovať.
Problémom je napríklad novela volebného zákona. Poslanci DS okrem J. Kužmu tvrdia, že nemôžu podporovať uznesenie kongresu v súvislosti so zmenou volebného zákona. Podľa rozhodnutia kongresu majú presadzovať návrh, aby mal kandidát trvalé bydlisko vo volebnom obvode, v ktorom kandiduje do parlamentu.
„Je to výmysel alebo virtuálna realita. Uznesenie kongresu má len odporúčací charakter. Nikto z vedenia DS nepovedal, že to tak má byť v zákone. Je len snaha umelo vytvoriť spor, ktorý nie je,“ povedal Kaník v odpovedi na otázku, či uznesenie kongresu malo slúžiť na to, aby bola z budúcej kandidátky vytlačená bratislavská skupina poslancov.
Zotrvanie v strane zvažuje František Šebej. Uvažuje aj o tom, že sa už nebude venovať aktívnej politike. Vedie ho k tomu fakt, že „nedokáže rešpektovať nové vedenie DS“ reprezentované jeho súčasným lídrom Kaníkom. Pre poslanca Petra Tatára zostáva otázka odchodu zo strany otvorená, bývalý podpredseda DS Peter Zajac sa k svojej budúcnosti v strane zatiaľ nechce vyjadrovať.
Kaníka neuspokojuje spôsob komunikácie so skupinou piatich poslancov. Hoci sú podľa neho prizývaní na rokovania o politickej práci v orgánoch DS, od februárového volebného kongresu neprejavujú „príliš veľkú ochotu“. Kaník sa napriek tomu nazdáva, že nezhody sa v DS usilujú za „každú cenu hľadať médiá“.
(sp, tasr)